Jaka forma testamentu jest najlepsza?

Katarzyna Pluta16 marca 2019Komentarze (0)

Chciałabym w moim dzisiejszym wpisie dać Ci odpowiedź na pytanie jaka forma testamentu jest najlepsza.

Inspiracją będzie temat jaki został poruszony w programie Interwencja Extra w telewizji Polsat News w którym brałam udział.                                                            Jak napisać testament

W programie przedstawiono historię w której spadkodawca sam napisał swój testament i wręczył go siostrze. W testamencie mężczyzna wydziedziczył córkę, która nie utrzymywała z nim kontaktów. Po jego śmierci córka sporządziła u notariusza akt poświadczenia dziedziczenia w którym nabyła cały spadek na podstawie ustawy. Siostra musiała podjąć szereg czynności aby anulować akt poświadczenia dziedziczenia co było kłopotliwe i długotrwałe. Jednakże sytuacja ta stworzyła zagrożenie dla masy spadkowej po zmarłym.

Testament w formie aktu notarialnego.

Czy można była uniknąć tej sytuacji? Przeczytaj koniecznie poniższe informacje.

Osobiście uważam, że najlepszą  i najbezpieczniejszą formą testamentu jest akt notarialny. Opłata za przygotowanie testamentu wynosi zaledwie 50 zł.

Po pierwsze testament przygotowuje notariusz. Mamy więc pewność, że będzie spełniał wszelkie wymogi formalne. Notariusz na pewno zadba o to, aby treść testamentu nie nastręczała trudności w interpretacji ostatniej woli.

Nadto, sporządzając testament u notariusza możesz wpisać testament do notarialnego rejestru testamentów. Notariusz zapyta Cię czy chcesz wpisać testament do rejestru testamentów. Rejestr daję Ci gwarancję, że po Twojej śmierci testament zostanie łatwo odnaleziony, nikt go nie zniszczy ani nie ukryje. Informacja o zarejestrowaniu testamentu ujawniona może być dopiero po śmierci spadkodawcy, a informację tę może uzyskać każdy, bez konieczności podania przyczyny poszukiwania testamentu osoby zmarłej. Rejestracja testamentu jest bezpłatna.

Testament notarialny trudniej jest podważyć. Ta forma testamentu daje więc większą gwarancję tego, że nie zachodziły żadne okoliczności, które w przyszłości mogłyby prowadzić do nieważności testamentu.

Pamiętaj, że jeśli zamierzasz kogoś wydziedziczyć to musisz to zrobić w testamencie. Twój testament może zawierać tylko wydziedziczenie – jest to tzw. testament negatywny.

Zanim sporządzisz testament warto zapoznać się z przepisami prawnymi dotyczącymi testamentów.

O tym, w jakich przypadkach możesz kogoś wydziedziczyć  poczytaj tutaj.

Gdybyś był zainteresowany obejrzeniem historii, która została przedstawiona w programie Interwencja kliknij:  http://www.interwencja.polsatnews.pl/Interwencja__Oficjalna_Strona_Internetowa_Programu_INTERWENCJA,5781/Archiwum,5794/News,6271/index.html#1706610

Polecam Ci także inne moje wpisy, poczytaj o:

Wydziedziczenie w testamencie a prawo do zachowku.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: