Przedawnienie zachowku

Katarzyna Pluta22 kwietnia 20173 komentarze

Jak przedawnia się prawo do zachowku?

Zachowek ulega przedawnieniu. Obecnie termin przedawnienia zachowku wynosi 5 lat.

W przypadku gdy spadkodawca nie zostawił testamentu termin 5- letniego okresu przedawnienia liczymy od daty otwarcia spadku, czyli od śmierci spadkodawcy. Jeśli natomiast spadkobranie następuje na podstawie testamentu termin przedawnienia liczymy od daty otwarcia testamentu. Otwarcie testamentu następuje przed Sądem lub u notariusza w obecności wszystkich spadkobierców.

We wcześniejszym okresie czasu obowiązywał 3- letni termin przedawnienia roszczeń o zachowek. Od 23 października 2011 r. obowiązuje nowelizacja do kodeksu cywilnego, która zmieniła ten termin na 5 lat. Zgodnie przepisami przejściowymi roszczenia nieprzedawnione w dniu wejścia w życie nowych przepisów tj. w dniu 23 października 2011 r. przedawnia się dopiero po upływie 5 lat od chwili otwarcia testamentu lub od chwili śmierci spadkodawcy.

Pamiętaj, że sam fakt, że Twoje roszczenie o zachowek uległo przedawnieniu nie oznacza, że nie możesz żądać zapłaty zachowku. Sąd z urzędu nie bada czy roszczenie uległo przedawnieniu, weźmie to pod uwagę dopiero na zarzut drugiej strony.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    adam 28 kwietnia, 2017 o 17:57

    DZIEŃ DOBRY NA KIEDY MOŻNA UMÓWIĆ SIĘ NA BEZPŁATNA PORADĘ? TRZEBA NAPISAĆ EMAILA CZY ZADZWONIĆ?

    Odpowiedz

    Katarzyna Pluta 13 maja, 2017 o 19:52

    Witam,
    w celu umówienia się na poradę proszę o telefoniczny kontakt. Kancelaria udziela porad płatnych.

    Odpowiedz

    Mirek 9 września, 2021 o 16:27

    Witam,
    W 2011 roku, po śmierci Mamy, aktem notarialnym, podpisanym przez Ojca, przeze mnie i siostrę zniesiono całkowitą współwłasność nieruchomości na moja rzecz. Jednocześnie w akcie zawarty jest paragraf mówiący iż „z tytułu zawarci niniejszej umowy strony nie czynią sobie żadnych spłat oraz nie zachowują wobec siebie żadnych roszczeń” W 2014 roku Ojciec zmarł.
    Czy w chwili obecnie siostra może żądać ode mnie wypłaty zachowku ?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: