Sprawa o zachowek w Sądzie – praktyczne wskazówki

Katarzyna Pluta26 maja 2019Komentarze (0)

Dziś napiszę kilka praktycznych wskazówek, które mogą przydać się Tobie jeśli czeka się sprawa o zachowek w Sądzie. Dowiesz się czego się możesz spodziewać w związku z tym, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miałeś do czynienia z sądami.

Ile może potrwać sprawa o zachowek?

Jeśli zdecydujesz się na złożenie do Sądu pozwu o zachowek (zresztą jakiegokolwiek pozwu) to musisz uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość.

Często moi klienci zadają mi pytanie: ile może potrwać sprawa o zachowek w Sądzie? To jest trudne pytanie, gdyż o ile jestem w stanie podać jakiś średni czas, to zdarzają się odstępstwa od średniej, które powodują, że ten czas się niemiłosiernie się przedłuża.

Najdłużej czeka się na wyznaczenie pierwszej rozprawy. Powiedziałabym, że ten czas wynosi od sześciu miesięcy do nawet jednego roku. Długo? Prawda, długo. Potem postęp w sprawie jest szybszy, ale też nie należy się spodziewać błyskawicznego rozstrzygnięcia. Na długość postępowania wpływa to czy w Twojej sprawie będą przesłuchiwani świadkowie, czy będzie powoływany biegły do szacowania wartości nieruchomości itd. Ostatecznie całe postępowanie może potrwać dwa lata lub dłużej. I mam na myśli postępowanie przed Sądem I instancji, gdyż od wyroku przysługuje apelacja a to może przedłużyć postępowanie o kolejne dwanaście miesięcy.

Czy w Sądzie będę przesłuchiwany?

W większości spraw Sąd przesłuchuje strony postępowania. Jednakże pamiętaj, że taki wniosek o przesłuchanie Stron musisz zawrzeć w pozwie lub odpowiedzi na pozew. Zazwyczaj Strony zeznają na ostatniej rozprawie, czyli na końcu postępowania. Jeśli zgłoszeni są świadkowie to Sąd najpierw przesłucha świadków a potem Strony. Sąd nie przeprowadza dowodu z zeznań Stron z urzędu.

Czy mam prawo zadawania pytań świadkom i Stronie przeciwnej?

Powód oraz Pozwany/a (inaczej Strony postępowania) mają prawo zadawania pytań świadkom jak również sobie nawzajem. Zasada jest taka, że najpierw pytania zadaje Sąd a potem Strony (jeśli świadka zgłosił Powód to on w pierwszej kolejności po Sądzie rozpoczyna zadawanie pytań). Sąd informuje o tym komu udziela głosu, więc nie jest trudno się zorientować kiedy jest ten moment.

Warto wcześniej przygotować sobie pytanie, które chce się zadać. Trzeba pamiętać o tym, że pytania muszą dotyczyć meritum sprawy.

Jak się ubrać do Sądu?

Moim zdaniem w Sądzie obowiązuje skromna elegancja. Swoim ubiorem powinieneś okazywać szacunek do Sądu.  Krótkie spodenki czy duży dekolt nie będą dobrze odbierane.

Czy mogę mieć przy sobie notatki?

Jako strona postępowania będziesz zajmować miejsce przy dużym stole na którym mogą leżeć dokumenty i notatki. Jeśli zeznajesz na środku sali trzymanie przed sobą notatek raczej jest niedozwolone. Sąd wychodzi z założenia, że trzeba zeznawać o tym co się wie (z głowy). Jako pełnomocnik zaledwie dwa lub trzy razy spotkałam się z sytuacją, że Sąd zezwolił stronie na podglądanie do notatek.

Jak się zwracać do Sądu?

Zwracasz się do Sądu (nie do Sędziego czy Sędziny) używając zwrotu: „Wysoki Sądzie, Proszę Sądu” – ja stosuję te dwa. Pamiętaj, żeby nie mówić: „Proszę Pana czy Proszę Pani”. Jeśli zwrot będzie niewłaściwy Sąd zwróci Ci na to uwagę. Nic się wtedy nie stanie.

* * *

Polecam Ci zapoznanie się z wpisem Zachowek – kiedy się należy

* * *

Gorąco polecam Ci zapoznanie się z wpisami na blogu Dział spadku bez tajemnic !

 

 

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: