Zachowek od darowizny dla wnuczka

Katarzyna Pluta06 kwietnia 2021Komentarze (1)

Przybliżę dzisiaj Tobie zagadnienie dotyczące zachowku od darowizny, którą wnuczek otrzymał od dziadków. Dość często udzielam porad w przedmiocie zachowku gdy cały spadek otrzymał wnuczek/wnuczka od dziadków przed ich śmiercią.

W minionym tygodniu otrzymałam pytanie od klientki na następującym stanie faktycznym.  Rodzice mieli dwoje dzieci: syna i córkę. W 2000 roku darowizną przekazali własność mieszkania swojej wnuczce, córce syna. W umowie darowizny została na ich rzecz ustanowiona służebność osobista całego mieszkania.  Rodzice zmarli, ojciec w 2009r. a matka w 2020r. Rodzice nie zostawili testamentu, nie zostawili żadnego spadku. Mieszkanie, które darowali wnuczce stanowiło cały ich majątek. Czy należy mi się zachowek po rodzicach?

W niniejszej sprawie muszę rozpatrywać osobno prawo do zachowku po każdym z rodziców.

Darowizna dla wnuczki przed mniej niż 10-cioma laty

Pierwszy zmarł ojciec klientki. Dokonał on darowizny 1/2 mieszkania dla wnuczki 9 lat przed swoją śmiercią. W związku z tym od daty darowizny do śmierci spadkodawcy nie upłynęło 10 lat. Pozwala to zaliczyć darowiznę do substratu masy spadkowej na cele obliczenia wysokości zachowku. 10-letni termin ma w tym wypadku znaczenie, gdyż darowizna nie była przekazana na rzecz spadkobierców czy też osób uprawnionych do zachowku. Wnuczka nie zalicza się do tych osób, ponieważ żyje jej ojciec. Pojawia się niestety inny problem w tej sprawie. Klientka spóźniła się i jej prawo do zachowku uległo przedawnieniu. Zachowek przedawnia się po 5 latach od śmierci spadkodawcy.

Darowizna dla wnuczki przed więcej niż 10-cioma laty

Natomiast jeśli chodzi o zachowek po matce klientki to w tym przypadku nie możemy zaliczyć darowizny mieszkania do substratu zachowku ze względu na upływ 10 -letniego terminu. Od daty darowizny do śmierci spadkodawczyni minęło 21 lat. W tej sytuacji nie można żądać zachowku od wnuczki po śmierci matki klientki.

Pamiętaj, że każda sytuacja jest inna i jeśli masz wątpliwości czy należy Ci się zachowek to polecam kontakt z adwokatem zajmującym się prawem spadkowym.

*  *  *

O przedawnieniu prawa do zachowku więcej możesz przeczytać w inny moim wpisie Przedawnienie zachowku

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  MARTYNA 1 października, 2021 o 08:47

  Wiele osob przypomina sobie o zachowku po czasie. Dobrze jest pilnować dat , z uwagi na to, że faktycznie sprawa może ulec przedawnieniu. Jak jest opisane w artykule.

  Czasami dobrze jest sprawę skonsultować z prawnikiem. Który oceni, czy rzeczywiście zachowek jest nam należny.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis: