Spadek w Kanadzie

Katarzyna Pluta15 grudnia 2020Komentarze (0)

Dzisiaj bardzo ciekawy wpis dotyczący prawa spadkowego w Kanadzie.  Zachęcam do zapoznania się z  informacjami o procedurze spadkowej przedstawionymi przez Panią Mecenas praktykującą w Kanadzie.

Spadek w Kanadzie

Zgłosiła się do mnie klientka z zapytaniem czy jestem w stanie pomóc jej w sprawach spadkowych po jej zmarłej mamie. Okazało się, że matka klientki będąca wdową przed śmiercią ostatnie lata spędziła w Kanadzie w mieście Toronto. Tam mieszkała i pracowała. Część spadku po zmarłej matce jest położona w Polsce  a część w Kanadzie gdzie zmarła mama. Matka klientki w Kanadzie pozostawiła nieruchomość oraz środki pieniężne na koncie. Moja klientka jest jedynym dzieckiem zmarłej. Co do spadku położonego w Polsce zaproponowałam klientce pomoc w załatwieniu spraw spadkowych. Natomiast załatwienie formalności spadkowych dotyczących spadku położonego w Kanadzie wymaga dodatkowych działań na miejscu.

Jak  załatwić formalności związane ze spadkiem gdy jest on położony w Kanadzie ?

O tym jak wygląda proces spadkowy w Kanadzie zapytałam Adwokat Monikę Liberek, która prowadzi własną Kancelarią w Ontario.

Pani Mecenas co w pierwszej kolejności powinna zrobić osoba jeśli wie, że nabyła spadek położony w Kanadzie?

Zasady spadkowe są inne w każdej prowincji Kanady. Pierwszym krokiem, który spadkobierca powinien wykonać to jest znalezienie adwokata specjalizującego się w sprawach spadkowych w prowincji w której znajduje się miano spadkowe. Zasady spadkowe są skomplikowane i typowo przeciętna osoba nie jest w stanie ich zrozumieć. Dodatkowo, często też dochodzi bariera językowa.

Kto będzie dziedziczył po zmarłym członku rodziny? W przedstawionym przeze mnie przypadku zmarła osoba była wdową i miała jedno dziecko.

Zgodnie z ustawodawstwem spadkowym jedyne dziecko będzie dziedziczyło cały majątek.

Czy jest jakaś różnica w załatwianiu formalności spadkowych w zależności od tego czy ktoś sporządził testament lub nie?

Różnica jest duża.  W wypadku osoby, która zmarła pozostawiając testament, pierwszym krokiem który trzeba podjąć jest złożenie aplikacji (wniosku) do sądu o uprawomocnienie testamentu. Jest to standardowa procedura, którą może przeprowadzić większość prawników. W momencie uprawomocnienia testamentu osoba, która jest nominowana w testamencie jako tak zwany „wykonawca testamentu” nabywa prawa do rozporządzania spadkiem zgodnie z wolą spadkodawcy wyrażoną w testamencie.

Gdy osoba umiera bez testamentu procedura prawna jest o wiele bardziej skomplikowana, a  w związku z tym o wiele bardziej kosztowna. Spadkobierca lub spadkobiercy muszą wystąpić do sadu z aplikacją (wnioskiem) o mianowanie „wykonawcy testamentu”. Jeśli aplikanci nie są rezydentami Ontario będą musieli wpłacić do sadu na czas trwania procedury i rozprowadzenia majątku sumę równą do wartości spadku. Następnym krokiem, który musi być podjęty jest udowodnienie w sadzie, że osoba zmarła rzeczywiście nie posiadała testamentu i o tym, że nie ma innych spadkobierców – jeśli mówimy o scenariuszu wdowy i jej córki. Podkreślam, że to jest bardzo pobieżny opis procedury.

Ile trwa załatwianie formalności związanych ze spadkiem?

Czas czekania na uprawomocnienie testamentu wynosi około 4 miesiące. Postępowanie beztestamentowe w zależności od specyficznej sytuacji może trwać ponad rok.

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

To zależy do jakiego adwokata się pójdzie. Większe firmy prawne liczą dużo więcej niż mniejsze firmy. Dobrze jest sprawdzić cenę usług prawnych z przynajmniej trzema adwokatami. Przy czym najtańszy adwokat nie koniecznie będzie najlepszym wyborem. Może się na przykład okazać, że nie jest specjalistą w sprawach spadkowych i może potencjalnie spowodować opóźnienia, a nawet dodatkowe koszty.

Tak jak wspomniałam powyżej przy dziedziczeniu beztestamentowym koszt aplikacji sądowej będzie dużo wyższy, często podwójny.

Czy konieczne jest wynajęcie prawnika w Kanadzie?

Teoretycznie wynajęcie prawnika nie jest konieczne, ale w praktyce niewiele osób jest sobie w stanie bez prawnika poradzić.

Co zrobić jeśli okaże się w spadku są długi?  W Polsce można spadek odrzucić w terminie 6 miesięcy. Czy w Kanadzie jest podobnie?

W Ontario, jeżeli zostaje jakieś mienie spadkowe po osobie zmarłej to będzie w pierwszej linii spożytkowane na spłacenie długów. Reszta zostanie wypłacona spadkobiercom. Jeśli mienie spadkowe nie jest wystarczające na spłacenie długów, umierają one wraz z osobą zmarłą. Oznacza to, że nie jest one przekazywane na spadkobierców.

Jak się okazuje procedura związana z nabyciem spadku w Kanadzie może być skomplikowana, zwłaszcza gdy spadkobierca nie pozostawił testamentu. Uzyskałam informację od pani Mecenas, że w Kanadzie również funkcjonuje instytucja zachowku, ale o tym może kiedyś powstanie osobny wpis.

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 501 570 500e-mail: katarzynapluta-adwokat@wp.pl

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem katarzynapluta-adwokat@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post: