Co to jest zachowek ?

Katarzyna Pluta17 stycznia 20172 komentarze

No właśnie, co to jest zachowek ?

Większość z Was zapewne zna mniej więcej definicję zachowku i troszkę się w tym temacie orientuje. Albo mieliście już do czynienia z zachowkiem w rodzinie, albo przeszukaliście internet i poczytaliście na ten temat.

Zachowek jest to część spadku jaka należy się najbliższym członkom rodziny zmarłego jeżeli po jego śmierci nastąpiła sytuacja, że osoby te zostały  spadku pozbawione.

Samo słowo zachowek (przypadkiem nie zachówek) pochodzi od słowa „zachować”. Przepisy gwarantują najbliższym osoby zmarłej, że nabędą one określoną przepisami część majątku spadkodawcy, wyrażającą się w określonej kwocie pieniężnej.  Tak wygląda prawo do zachowku co do zasady, od której są wyjątki, ale o tym będę pisać w kolejnych tematach.

Zdarzyło się mi się wiele razy słyszeć od moich klientów, że istnienie prawa do zachowku jest niepotrzebne, niesprawiedliwe itp. Nie wszyscy rozumieją sens istnienia tych uregulowań.

Co Wy na ten temat sądzicie? Czy zachowek jest potrzebny?

{ 2 comments… read them below or add one }

Joanna Styczeń 20, 2017 o 11:17

Dzień dobry Pani Mecenas! Jaki piękny blog! I pożyteczny!

Życzę Pani sukcesów i powodzenia, bo widzę, że dopiero blog się rozkręca. Będę tutaj zaglądać!

Asia

Odpowiedz

Katarzyna Pluta Styczeń 21, 2017 o 18:24

Dziękuję i zapraszam.

Odpowiedz

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem katarzynapluta-adwokat@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: