Długi spadkowe a zachowek

Katarzyna Pluta17 marca 2018Komentarze (1)

Długi spadkowe a wysokość zachowku

W skład spadku wchodzą nie tylko aktywa, ale również pasywa czyli inaczej długi spadkowe.

Jeśli jesteś spadkobiercą i musisz zapłacić komuś zachowek to aby oszacować jego wysokość trzeba obliczyć tzw. substrat masy spadkowej. Inaczej mówiąc chodzi o to aby od aktywów spadku odjąć długi spadkowe. Dopiero od tzw. czystej wartości spadku obliczamy wysokość zachowku.

Co można zaliczyć do długów spadkowych?

Długi spadkoweDługami spadkowymi są różnego rodzaju zobowiązania, które zaciągnął za życia spadkodawca a których nie zdążył uregulować np. pożyczki, kredyty, zaległości w opłatach za mieszkanie itp.Do długów spadkowych zalicza się również koszty pogrzebu, nagrobka czy też koszty postępowania spadkowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat serdecznie polecam artykuł mojej koleżanki Adw. Małgorzaty Woźniak „Koszty pogrzebu jako dług spadkowy” .

Nie zalicza się do długów spadkowych kosztów opieki poniesionych na spadkodawcę. To zagadnienie bardzo często pojawia się w różnych sprawach, którymi się zajmuje.

Czy można się domagać zwrotu kosztów za opiekę nad matką/ojcem?

O zwrot  kosztów związanych z ostatnią chorobą spadkodawcy i jego utrzymaniem może wystąpić spadkobierca, na którym ciążył obowiązek alimentacyjny wobec zmarłego. A taki obowiązek, wynikający z więzi rodzinnych, obciąża dorosłe, samodzielne dzieci względem rodziców i to w pierwszej kolejności.

Jego celem jest zapewnienie rodzicom koniecznych środków utrzymania, ale także codziennej pomocy, wsparcia, opieki podczas choroby. Jeśli rodzic ma dwoje dzieci, to obowiązek alimentacyjny obciąża każde z nich w takim stopniu, na jaki pozwalają możliwości zarobkowe i majątkowe dzieci. Jeśli jedno z rodzeństwa sumiennie opiekuje się rodzicem, a inne się od tego uchyla, choć mogłoby pomóc przynajmniej finansowo, to pierwsze może żądać od drugiego zwrotu kosztów opieki nad tatą czy mamą. Jest to tzw. roszczenie regresowe, o którym mówi art. 140 kodeksu rodzinnego. Osoba, która poniosła koszty opieki ma prawo wystąpić z powództwem regresowym przeciwko np. rodzeństwu o zwrot części  kosztów poniesionych na utrzymanie mamy/taty i ich leczenie podczas ostatniej choroby.

******

Poczytaj także:

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Monika 28 marca, 2024 o 04:26

    Witam serdecznie, zostałam powolana w testamencie przez mamę do całości spadku, testament zawierał także zapis windykacyjny nie dla mojej osoby, ani dla osób uprawnionych do zachowku. Brat żądający zachowku twierdzi, że do należnego mu zachowku od mojej osoby należy doliczyć wartość zapisu windykacyjnego i że ja mam zapłacić zachowek od także od wartości zapisu windykacyjnego. Proszę o ocenę sytuacji, gdyż uważam, że zapis windykacyjny podlega zachowkowi, ale nie płacę go ja tylko zapisobierca w momencie kiedy ja nie spelinilabym roszczeń o zachowek dla brata.
    W testamencie znajduje się także zapis zwykły, czy wartość tego zapisu odejmujemy od całości masy spadkowej nawet jeśli wskazuje on rzeczy oznaczone co do tożsamości?
    Jeśli zachowek jest długiem spadkowym to jego wartość odejmuje się od masy spadkowej? Czy jeśli odejmuj się go od wartości masy spadkowej to czy właśnie należy zachowek oblicza się od wartości pomniejszonej o jego wartość masy spadkowej?

    Z góry dziękuję za odpowiedź, mam bardzo skomplikowaną sprawę o zachowek i zapis zwykły.
    Będę wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości.
    Pozdrawiam serdecznie!
    Monika

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: