Darowizna a zachowek

Katarzyna Pluta26 lutego 201711 komentarzy

Darowizna a zachowek, czyli od jakich darowizn można żądać zapłaty zachowku?

Bardzo często przychodzą do mnie osoby po poradę, którym zmarł ojciec/matka i bardzo często rodzice Ci nie zostawiają spadku, gdyż całym swoim majątkiem rozporządzili za życia.

Załóżmy, że ojciec i matka darowali swojemu bliskiemu własność nieruchomości a był to jedyny ich majątek w związku z czym po ich śmierci masa spadkowa jest „pusta”.

Co wtedy należy się ich dzieciom?

Czy można żądać zapłaty zachowku od osoby, która darowiznę otrzymała?

Kiedy ma zastosowanie 10 – letni okres zaliczania darowizn?

Z takimi pytaniami spotykam się najczęściej.

Gdy masz do czynienia z masą spadkową zerową bądź ujemną, do spadku doliczamy darowizny.

Większość darowizn będzie podlegało zaliczeniu bez względu na to kiedy zostały uczynione. Nie ma tu zastosowania 10 – letni termin. Podlegają zaliczeniu darowizny uczynione na rzecz spadkobierców lub uprawnionych do zachowku bez względu na datę ich dokonania. Dana osoba, która otrzymała darowiznę musi być spadkobiercą lub osobą uprawnioną do zachowku na chwilę otwarcia spadku, czyli na dzień śmierci spadkobiercy.

Nie podlegają zaliczeniu, przy ustalaniu substratu zachowku, darowizny uczynione na więcej niż dziesięć lat przed otwarciem spadku na rzecz osoby, która potencjalnie należy do kręgu spadkobierców ustawowych, czy też osoby, która jest potencjalnie uprawniona do zachowku po darczyńcy, jeśli osoba ta ostatecznie – z uwagi na konkretny stan faktyczny istniejący w chwili śmierci darczyńcy – nie stanie się spadkobiercą lub osobą uprawnioną do zachowku.

Nie podlegają zaliczeniu darowizny uczynione na więcej niż 10 lat przed otwarciem spadku uczynione na rzecz osób trzecich, obcych. (spadkodawca darował w 1998 r. mieszkanie swojej siostrze, zmarł w 2009r., od darowizny minęło więcej niż 1o lat, osoby uprawnione do zachowku po spadkodawcy nie będą mogły żądać zapłaty zachowku od siostry spadkodawcy)

{ 11 comments… read them below or add one }

Tomasz Marzec 7, 2017 o 15:08

Dzień dobry Pani Mecenas…. Moi rodzice w 2002 r. podarowali nam, tj. mnie i mojej żonie małe mieszkanie północnej części Warszawy. Ojciec mój zmarł w 2010 r., matka zaraz potem w 2011 r. Mam dwie siostry siostrę. Nie wiem jak obliczyć zachowek – czy należne siostrom części zachowku liczy się od wartości całego mieszkania, czy też tylko połowy (w związku z tym, że połowa należy do mojej żony)? Bardzo proszę o pomoc! Tomasz

Odpowiedz

Katarzyna Pluta Marzec 7, 2017 o 18:05

Panie Tomaszu,
zachowek dla sióstr należy obliczać od wartości całego mieszkania, gdyż darowizna dla Pana żony była zrobiona mniej niż 10 lat przed otwarciem spadku. Proszę jednakże zwrócić uwagę na to czy prawo zachowku Pana sióstr nie uległo już przedawnieniu?
pozdr

Odpowiedz

Tomasz Marzec 7, 2017 o 22:03

Uprzejmie Pani dziękuję! Czy poda mi Pani numer konta na dokonanie opłaty za poradę?
Tomasz

Odpowiedz

Katarzyna Pluta Marzec 8, 2017 o 14:17

Witam,

Przesyłam Panu dane do przelewu w wiadomości meilowej. pozdr

Odpowiedz

GREGORZZ Marzec 7, 2017 o 21:50

WITAM SERDECZNIE GRZEGORZ Z TEJ STRONY MAM PYTANIE MAM DAROWIZNE WIECEJ JAK 10 LAT MAMA MI DAROWAŁA MIESZKANIE .I MAM TERAZ PYTANIE MAM JESZCZE JEDNEGO BRATA I CZY MU SIE BEDZIE COS NALEZALO WARTOSC MIESZKANIA 150 TYS JESLI TAK TO W JAKIEJ KWOCI DOKLADNIE .A 2 PYTANIE JAK BYM SPRZEDAŁ ZA ZYCIA MIESZKANIE MAMY I KUPIŁ SOBIE GDZIE INDZIEJ CZY BRAT MOGŁYB COS TEZ ZADAC PROSZE MI ODPOWIEDZIEC

Odpowiedz

Katarzyna Pluta Marzec 8, 2017 o 14:19

Witam,
Panie Grzegorzu, nie da się odpowiedzieć na Pana zapytanie jednym zdaniem, ponadto aby udzielić odpowiedzi musiałabym mieć więcej informacji. Niestety poprzez bloga nie udzielam porad prawnych. Zapraszam do kontaktu z moją Kancelarią. pozdr Katarzyna Pluta

Odpowiedz

Trew Listopad 28, 2017 o 09:28

Dzień dobry,

Mam takie pytanie (myślę, że ciekawe):
Co się dzieje z zachowkiem w przypadku darowizny na rzecz darczyńcy?
Dokładniej: Spadkodawca ma żonę i daruje (umową darowizny) jej mieszkanie, które jest jego majątkiem osobistym (nieruchomość wchodzi potem w skład majątku wspólnego), następnie żona daruje mieszkanie (generalnie 1/2) z majątku wspólnego małżonków do majątku osobistego spadkodawcy. Jest to darowizna i brak jest odwołania darowizny. Spadkodawca umiera pozostawiając Testament. Co się dzieje wtedy z pierwszą darowizną? Czy należy ją zaliczyć na ewentualny zachowek żony? Czy taka darowizna nie jest doliczana? Pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna Pluta Grudzień 3, 2017 o 19:12

Dzień Dobry:-) Do masy spadkowej od której obliczmy wysokość przysługującego zachowku wliczamy darowizny,które zostały dokonane na rzecz osób będących spadkobiercami (zawsze). Jeśli chodzi o darowizny na rzecz osób nie będących spadkobiercami to doliczamy je jeżeli nie były dokonane dawniej niż 10 lat przed otwarciem spadku. Pierwsza darowizna powinna więc zostać doliczona, a druga darowizna ma o tyle znaczenie, że jeżeli w chwili śmierci spadkodawcy była nadal jego własnością to wchodzi do masy spadkowej i od niej również można żądać zapłaty zachowku.

Odpowiedz

Trew Grudzień 3, 2017 o 19:31

Dzień dobry,

Jak dobrze rozumiem to pierwsza darowizna powinna zostać zaliczona na należny zachowek ponieważ była to darowizna dla spadkobiercy.

Proszę o doprecyzowanie odpowiedzi z drugą darowizną, nie bardzo rozumiem.

Odpowiedz

Katarzyna Pluta Grudzień 3, 2017 o 20:25

Druga darowizna spowodowała zwiększenie majątku po stronie spadkodawcy, więc również ma wpływ na wysokość zachowku po tym spadkodawcy o ile w chwili jego śmierci ta nieruchomość nadal należała do spadkodawcy.

Odpowiedz

Trew Grudzień 3, 2017 o 21:35

Rozumiem, druga darowizna zwiększyła masę spadkową.
Przyjmując dla celów obliczeniowych wartość całej nieruchomości na 100 tyś i tylko ta nieruchomość należała do masy spadkowej to: masa spadkowa wynosi 100 tyś + 50 tyś (darowizna) = 150 tyś. w sytuacji gdy było 2 spadkobierców ustawowych to zachowek 37.5 tyś (50% tego co uzyskałby spadkobierca w sytuacji dziedziczenia ustawowego) – zachowek rozliczony ponieważ darowizna była wskości 50 tyś.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: