Zwolnienie ze schedy spadkowej

Katarzyna Pluta24 marca 201812 komentarzy

Dziś chciałabym wyjaśnić zagadnienie związane z zapisami zawartymi w aktach notarialnych dotyczących darowizn.

Zwolnienie ze schedy spadkowej

Jeśli otrzymałaś/otrzymałeś darowiznę i w akcie notarialnym jest zapis, że darowizna następuje ze zwolnieniem z obowiązku zaliczenia na schedę spadkową to nie oznacza to, że jesteś zwolniona/y z zapłaty zachowku.

Takie wyobrażenie ma większość obdarowanych. Jest ono niestety mylne.

Spotkałam się z sytuacjami, że notariusz doradził taki zapis bo to będzie chronić przed zapłatą w przyszłości zachowku. W takim wypadku jest to błędna informacja.

Zadajesz pewnie pytanie jakie znaczenie ma zatem zapis o zwolnieniu  darowizny z obowiązku zaliczenia na schedę spadkową. Otóż ma to znaczenie przy podziale spadku.

Zgodnie z art. 1039 kodeksu cywilnego  jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.

Zobrazuję to przykładem:

Spadkodawca miał dwoje dzieci: Marię i Jana. Maria dostała od swojego ojca darowiznę mieszkania o wartości 200 000 zł – w umowie darowizny był zapis, że darowizna następuje ze zwolnieniem z obowiązku zaliczenia na schedę spadkową. Jan nie dostał za życia ojca żadnej darowizny od niego. Spadek został nabyty na podstawie ustawy przez Marię i Jana po 1/2 części każde z nich. W skład spadku wchodzi mieszkanie o wartości 200 000 zł.  Maria i Jan nabywają wymienione mieszkanie po 1/2 zgodnie z udziałami nabytymi w spadku. Obydwoje chcą dokonać podziału spadku i sprzedać mieszkanie. Każdy z nich ma prawo do połowy środków ze sprzedaży mieszkania. Gdyby Maria otrzymała darowiznę bez wyżej wymienionego zwolnienia to całe mieszkanie przy podziale spadku otrzymałby Jan, gdyż Maria dostała wcześniej darowiznę o tej  samej wartości.

Podsumowując zwolnienie darowizny z obowiązku zaliczenia ze schedy spadkowej nie chroni przed zapłatą zachowku.  Ma on jedynie znaczenie przy podziale spadku.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 501 570 500e-mail: katarzynapluta-adwokat@wp.pl

{ 12 comments… read them below or add one }

Tomasz Sierpień 24, 2018 o 20:36

Witam.Mam pytanie otóż kila lat temu toto przepisał mi pół domu w akcie darowizny z wyłączeniem s schedy spadkowej czy moje siostry mogą starać się o zachowek po jego śmierci z tej darowizny?Pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna Pluta Wrzesień 3, 2018 o 14:03

Panie Tomaszu,

zapis w darowiźnie o zwolnieniu ze schedy spadkowej nie pozbawia uprawnionych osób zachowku. pozdr

Odpowiedz

Daria Marzec 28, 2019 o 15:55

Dzień dobry,
bazując na podanym przez Panią przykladzie Janowi przysługuje również zachowek ale od jakiej kwoty byłby obliczany ?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna Pluta Marzec 29, 2019 o 09:12

Dzień Dobry,

na podanym przykładzie Janowi nie przysługuje uzupełnienie zachowku. Otrzymał w spadku 1/2 mieszkania i to wyczerpuje już jego zachowek.

pozdr

Odpowiedz

Anna Maj 28, 2019 o 13:41

Dzień dobry,
czy w przypadku darowizny pieniężnej dokonanej na podstawie pisemnej umowy o darowinę (bez aktu notarialnego) zawarcie w niej zapisu, że darowizna następuje ze zwolnieniem z obowiązku zaliczenia na schedę spadkową będzie miało moc prawną przy późniejszym podziale spadku?
pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna Pluta Maj 28, 2019 o 14:32

Darowizna z zapisem ze zwolnieniem ze schedy spadkowej nie jest brana pod uwagę przy dziale spadku między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem w razie dziedziczenia ustawowego.

pozdr
Katarzyna Pluta

Odpowiedz

CHARLOTTE Styczeń 8, 2020 o 21:07

Jeśli mam darowiznę na mieszkanie z wykluczeniem na schede spadkową za życia moich rodziców od paru lat. A siostra nie ma kontaktu 20 lat z rodzicami. To jak mogę się zabezpieczyć żeby Ona nie ciągła mnie po sądach i nie chciała pieniędzy po ich śmieci skoro się nimi nie interesuje.

Odpowiedz

Katarzyna Pluta Styczeń 10, 2020 o 09:59

Rodzice mogą zdecydować, że siostrze nie będzie przysługiwał zachowek gdyż mogą ją wydziedziczyć. Jeśli tego nie zrobią a siostra wystąpi o zachowek może Pani przed Sądem powoływać się na zasady współżycia społecznego, że żądanie siostry zapłaty zachowku jest niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Sąd może w takim wypadku obniżyć zachowek.

Odpowiedz

CHARLOTTE Styczeń 8, 2020 o 21:06

Jeśli mam darowiznę na mieszkanie z wykluczeniem na schede spadkową za życia moich rodziców od paru lat. A siostra nie ma kontaktu 20 lat z rodzicami. To jak mogę się zabezpieczyć żeby Ona nie ciągła mnie po sądach i nie chciała pieniędzy po ich śmieci skoro się nimi nie interesuje.

Odpowiedz

Andrzej Styczeń 9, 2020 o 14:59

Witam Panią !
Dotyczy Pani odpowiedzi z Marzec 29, 2019 o 09:12.
Wynika z tego, że Maria dostała darowiznę w postaci pierwszego mieszkania o wartosci 200 000 zł i wartą 100.000 zł. część ze schedy spadkowej z drugiego mieszkania, a Jan tylko 100.000 zł wartą część ze schedy spadkowej z drugiego mieszkania, czyli rownowartość przyslugujacej mu 1/2 jego wartosci i Jan również nie ma już prawa do zachowku z pierwszego mieszkania ?

Odpowiedz

Andrzej Styczeń 9, 2020 o 15:00

Witam Panią !
Dotyczy Pani odpowiedzi z Marzec 29, 2019 o 09:12.
Wynika z tego, że Maria dostała darowiznę w postaci pierwszego mieszkania o wartości 200 000 zł i wartą 100.000 zł. część ze schedy spadkowej z drugiego mieszkania, a Jan tylko 100.000 zł wartą część ze schedy spadkowej z drugiego mieszkania, czyli równowartość przysługującej mu 1/2 jego wartości i Jan również nie ma już prawa do zachowku z pierwszego mieszkania ?

Odpowiedz

Katarzyna Pluta Styczeń 10, 2020 o 09:54

Panie Andrzeju,
Substrat masy spadkowej do obliczenia zachowku w przedstawionym przykładzie wynosi 400 000 zł (200 000 zł darowizna plus 200 000 zł mieszkanie ze spadku), zatem zachowek dla Jana to kwota 100 000 zł (połowy z 1/2), 100 000 zł, które Jan otrzymał z podziału spadku zaspokaja już jego zachowek, nie należy mu się uzupełnienie zachowku. Nie obliczamy zachowku osobno dla każdego składnika majątku.

Odpowiedz

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem katarzynapluta-adwokat@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: