Zwolnienie ze schedy spadkowej

Katarzyna Pluta24 marca 201821 komentarzy

Dziś chciałabym wyjaśnić zagadnienie związane z zapisami zawartymi w aktach notarialnych dotyczących darowizn.

Zwolnienie ze schedy spadkowej

Jeśli otrzymałaś/otrzymałeś darowiznę i w akcie notarialnym jest zapis, że darowizna następuje ze zwolnieniem z obowiązku zaliczenia na schedę spadkową to nie oznacza to, że jesteś zwolniona/y z zapłaty zachowku.

Takie wyobrażenie ma większość obdarowanych. Jest ono niestety mylne.

Spotkałam się z sytuacjami, że notariusz doradził taki zapis bo to będzie chronić przed zapłatą w przyszłości zachowku. W takim wypadku jest to błędna informacja.

Zadajesz pewnie pytanie jakie znaczenie ma zatem zapis o zwolnieniu  darowizny z obowiązku zaliczenia na schedę spadkową. Otóż ma to znaczenie przy podziale spadku.

Zgodnie z art. 1039 kodeksu cywilnego  jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.

Zobrazuję to przykładem:

Spadkodawca miał dwoje dzieci: Marię i Jana. Maria dostała od swojego ojca darowiznę mieszkania o wartości 200 000 zł – w umowie darowizny był zapis, że darowizna następuje ze zwolnieniem z obowiązku zaliczenia na schedę spadkową. Jan nie dostał za życia ojca żadnej darowizny od niego. Spadek został nabyty na podstawie ustawy przez Marię i Jana po 1/2 części każde z nich. W skład spadku wchodzi mieszkanie o wartości 200 000 zł.  Maria i Jan nabywają wymienione mieszkanie po 1/2 zgodnie z udziałami nabytymi w spadku. Obydwoje chcą dokonać podziału spadku i sprzedać mieszkanie. Każdy z nich ma prawo do połowy środków ze sprzedaży mieszkania. Gdyby Maria otrzymała darowiznę bez wyżej wymienionego zwolnienia to całe mieszkanie przy podziale spadku otrzymałby Jan, gdyż Maria dostała wcześniej darowiznę o tej  samej wartości.

Podsumowując zwolnienie darowizny z obowiązku zaliczenia ze schedy spadkowej nie chroni przed zapłatą zachowku.  Ma on jedynie znaczenie przy podziale spadku.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 501 570 500e-mail: katarzynapluta-adwokat@wp.pl

{ 21 comments… read them below or add one }

Tomasz 24 sierpnia, 2018 o 20:36

Witam.Mam pytanie otóż kila lat temu toto przepisał mi pół domu w akcie darowizny z wyłączeniem s schedy spadkowej czy moje siostry mogą starać się o zachowek po jego śmierci z tej darowizny?Pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna Pluta 3 września, 2018 o 14:03

Panie Tomaszu,

zapis w darowiźnie o zwolnieniu ze schedy spadkowej nie pozbawia uprawnionych osób zachowku. pozdr

Odpowiedz

Daria 28 marca, 2019 o 15:55

Dzień dobry,
bazując na podanym przez Panią przykladzie Janowi przysługuje również zachowek ale od jakiej kwoty byłby obliczany ?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna Pluta 29 marca, 2019 o 09:12

Dzień Dobry,

na podanym przykładzie Janowi nie przysługuje uzupełnienie zachowku. Otrzymał w spadku 1/2 mieszkania i to wyczerpuje już jego zachowek.

pozdr

Odpowiedz

Anna 28 maja, 2019 o 13:41

Dzień dobry,
czy w przypadku darowizny pieniężnej dokonanej na podstawie pisemnej umowy o darowinę (bez aktu notarialnego) zawarcie w niej zapisu, że darowizna następuje ze zwolnieniem z obowiązku zaliczenia na schedę spadkową będzie miało moc prawną przy późniejszym podziale spadku?
pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna Pluta 28 maja, 2019 o 14:32

Darowizna z zapisem ze zwolnieniem ze schedy spadkowej nie jest brana pod uwagę przy dziale spadku między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem w razie dziedziczenia ustawowego.

pozdr
Katarzyna Pluta

Odpowiedz

CHARLOTTE 8 stycznia, 2020 o 21:07

Jeśli mam darowiznę na mieszkanie z wykluczeniem na schede spadkową za życia moich rodziców od paru lat. A siostra nie ma kontaktu 20 lat z rodzicami. To jak mogę się zabezpieczyć żeby Ona nie ciągła mnie po sądach i nie chciała pieniędzy po ich śmieci skoro się nimi nie interesuje.

Odpowiedz

Katarzyna Pluta 10 stycznia, 2020 o 09:59

Rodzice mogą zdecydować, że siostrze nie będzie przysługiwał zachowek gdyż mogą ją wydziedziczyć. Jeśli tego nie zrobią a siostra wystąpi o zachowek może Pani przed Sądem powoływać się na zasady współżycia społecznego, że żądanie siostry zapłaty zachowku jest niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Sąd może w takim wypadku obniżyć zachowek.

Odpowiedz

CHARLOTTE 8 stycznia, 2020 o 21:06

Jeśli mam darowiznę na mieszkanie z wykluczeniem na schede spadkową za życia moich rodziców od paru lat. A siostra nie ma kontaktu 20 lat z rodzicami. To jak mogę się zabezpieczyć żeby Ona nie ciągła mnie po sądach i nie chciała pieniędzy po ich śmieci skoro się nimi nie interesuje.

Odpowiedz

Andrzej 9 stycznia, 2020 o 14:59

Witam Panią !
Dotyczy Pani odpowiedzi z Marzec 29, 2019 o 09:12.
Wynika z tego, że Maria dostała darowiznę w postaci pierwszego mieszkania o wartosci 200 000 zł i wartą 100.000 zł. część ze schedy spadkowej z drugiego mieszkania, a Jan tylko 100.000 zł wartą część ze schedy spadkowej z drugiego mieszkania, czyli rownowartość przyslugujacej mu 1/2 jego wartosci i Jan również nie ma już prawa do zachowku z pierwszego mieszkania ?

Odpowiedz

Andrzej 9 stycznia, 2020 o 15:00

Witam Panią !
Dotyczy Pani odpowiedzi z Marzec 29, 2019 o 09:12.
Wynika z tego, że Maria dostała darowiznę w postaci pierwszego mieszkania o wartości 200 000 zł i wartą 100.000 zł. część ze schedy spadkowej z drugiego mieszkania, a Jan tylko 100.000 zł wartą część ze schedy spadkowej z drugiego mieszkania, czyli równowartość przysługującej mu 1/2 jego wartości i Jan również nie ma już prawa do zachowku z pierwszego mieszkania ?

Odpowiedz

Katarzyna Pluta 10 stycznia, 2020 o 09:54

Panie Andrzeju,
Substrat masy spadkowej do obliczenia zachowku w przedstawionym przykładzie wynosi 400 000 zł (200 000 zł darowizna plus 200 000 zł mieszkanie ze spadku), zatem zachowek dla Jana to kwota 100 000 zł (połowy z 1/2), 100 000 zł, które Jan otrzymał z podziału spadku zaspokaja już jego zachowek, nie należy mu się uzupełnienie zachowku. Nie obliczamy zachowku osobno dla każdego składnika majątku.

Odpowiedz

Anna-Maria 3 marca, 2020 o 22:12

Witam chciałabym zapytać co wtedy kiedy babcia narzeczonego zmarła zostawiła 25tyś długu oraz mieszkanie własnościowe, narzeczony się zrzekł ale 10.10.2019 urodziła się nasza córeczka która została poczęta jeszcze wtedy kiedy żyła jej prababcia ponieważ prababcia zmarła 20.02.2019 sędzia go poinformował w dniu sprawy oraz jednocześnie w dniu w którym córka się urodziła że musimy się zrzec albo przyjąć spadek w jej imieniu nie wiem teraz czy przyjęcie spadku było by w tym momencie rozsądne

Odpowiedz

Katarzyna Pluta 6 marca, 2020 o 08:44

Szanowna Pani,

w celu uzyskania porady prawnej w indywidualnej sprawie proszę do mnie napisać na adres meilowy.

pozdr

Odpowiedz

waldemar 8 marca, 2020 o 15:02

wydaje mi, że nic nie musicie robić i tak dziecko dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza https://loando.pl/wpis/przejecie-spadku-dobrodziejstwem-inwentarza-dziedziczenie-dlugow
Jest bardzo wiele informacji w intrnecie na ten temat sam działam w swojej sprawie i sobie radzę

Odpowiedz

Bożena 16 marca, 2020 o 20:02

Czy ja dobrze rozumiem, ze Maria za życia ojca dostala mieszkanie o wartosci 200tys, a w sklad spadku wchodzilo jeszcze drugie mieszkanie tez warte 200tys ?

Odpowiedz

Katarzyna Pluta 16 marca, 2020 o 23:09

tak, przykład , który podałam zakładał taką sytuację.

pozdr

Odpowiedz

adam 27 marca, 2020 o 19:05

Dzień dobry, mam pytanie otrzymałem darowiznę 9 lat temu od ojca i niestety nie ma tam zapisu o wyłączeniu ze schedy spadkowej. A został jeszcze majątek w przyszłości do podziału. Proszę napisać jak napisać oświadczenie czy jak to nazwać że darowizna jest zwolniona ze schedy spadkowej. ( czy może ojciec napisać odręcznie , z podpisem i teraźniejszą datą żeby było ważne ??? ) Proszę podwiedzieć jak to sformułować.

Odpowiedz

Katarzyna Pluta 30 marca, 2020 o 10:05

Dzień Dobry,

w spawach indywidualnych udzielam porad prawnych. Skontaktuję się z Panem. pozdr

Odpowiedz

józef 30 marca, 2020 o 21:42

Mam pytanie przykładowe : 2 rodziców, dwóch dzieci
Mama ma majątek 5tys, napisała testament na mnie syna.
Tata ma majątek 200tys , napisał testament na mnie i na mame.

Stało się tak że mama umarła pierwsza i dostałem w spadku(testament) 5 tys. Po pewnym okresie później umarł tata. Na kogo przejdzie 200tys ??? Czy testament mamy bedzie ważny ???

Odpowiedz

Katarzyna Pluta 31 marca, 2020 o 19:01

Dzień Dobry.
W opisanym casusie spadek po mamie i tacie odziedziczy syn. Testamenty będą ważne.

pozdr
Katarzyna Pluta

Odpowiedz

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem katarzynapluta-adwokat@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: