Jak uniknąć zapłaty zachowku?

Katarzyna Pluta26 marca 201710 komentarzy

Jak nie płacić zachowku ?

W ostatnim tygodniu co najmniej kilka razy rozmawiałam ze swoimi klientami na tematy dotyczące podziału majątku i jego skutków w kontekście przyszłego zachowku.

Ludzie szukający porady pytają co zrobić aby w przyszłości nie płacić zachowku? Czy da się tak rozporządzić majątkiem aby być zwolnionym z zapłaty zachowku?

Najczęściej problem ten dotyczy osób obdarowanych przez swojego rodzica, gdy jest jeszcze rodzeństwo. Jeśli ojciec/matka podarują Ci mieszkanie a Twoje rodzeństwo nie dostało nic to musisz liczyć się z tym, że będzie musiał zapłacić jakąś kwotę pieniędzy swojemu rodzeństwu z tytułu tej darowizny.

Przeważnie razem z darowizną (w jednej umowie) jest ustanawiana służebność osobista mieszkania, czyli prawo do bezpłatnego zamieszkania w darowanej nieruchomości przez osobę, która tą darowiznę czyni.

Dla obdarowanego, który ma później od tej darowizny zapłacić swojemu rodzeństwu zachowek taka służebność jest na rękę, gdyż dzięki temu zachowek będzie niższy.  Służebność mieszkania obniża wartość darowizny od której obliczamy wysokość zachowku.

Kolejnym sposobem przeniesienia własności nieruchomości jest podpisanie umowy dożywocia (nie można zawrzeć tej umowy przy spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu).

Umowa dożywocia nie jest umową darowizny.

W związku z tym nie można w przyszłości żądać zapłaty zachowku od osoby, która stała się właścicielem nieruchomości na podstawie umowy dożywocia.

Umowa dożywocie polega na tym, że w zamian za własność nieruchomości zobowiązujesz się zapewnić spadkodawcy dożywotnie utrzymanie, polegające na przyjęciu zbywcy jako domownika, dostarczaniu mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, pomocy i pielęgnowania w chorobie oraz sprawieniu mu pogrzebu odpowiadającego miejscowym zwyczajom.

Z praktycznego punktu widzenia od umowy dożywocia trzeba zapłacić wyższe opłaty u notariusza niż w przypadku darowizny, ale dla osób, które chcą uniknąć zapłaty sumy pieniężnej tytułem zachowku na pewno się to opłaci.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Adwokat Wągrowiec 7 kwietnia, 2017 o 23:51

  Konkretne informacje!

  Odpowiedz

  Grażyna 7 listopada, 2018 o 21:25

  Dobry wieczór,
  w nawiązaniu do Pani artykułu mam pytanie – jak wygląda sprawa zachowku w sytuacji gdy rodzice dokonali darowizny domu i działki na rzecz dwójki rodzeństwa (z czworga żyjących) z ustanowieniem służebności i prawa dożycia. Obdarowani od 10 lat przebywają na stałe za granicą – jedno z nich odwiedza ojca (mama nie żyje) raz na dwa lata i jest w stałym kontakcie telefonicznym z nim, natomiast z drugim obdarowanym od 3 lat nie ma żadnego kontaktu – nawet telefonicznego. W tej sytuacji opiekę nad ojcem sprawuje tylko jedno z wszystkich dzieci – na stałe mieszkające w Polsce.

  Odpowiedz

  Katarzyna Pluta 9 listopada, 2018 o 15:43

  Dzień Dobry,

  jeśli jest to umowa darowizny obciążona służebnością i prawem dożycia (nie wiem czy taki zapis jest dokładnie w akcie notarialnym?) to można dochodzić zapłaty zachowku. Obciążenie darowizny służebnością ma wpływ na wartość darowizny i tym samym zachowku. Konkretną poradę jestem w stanie udzielić po zapoznaniu się ze stanem faktycznym i analizą umowy darowizny. pozdr

  Odpowiedz

  Grażyna 9 listopada, 2018 o 20:08

  Dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Borkowski 27 lutego, 2019 o 12:48

  Dzien dobry.Pani mecenas.W 2013 roku zostalem obdarowany przez rodzicow mieszkaniem wlasnosciowym.Jest akt darowizny z wpisem o sluzebnosci dozywotniej.Po smierci rodzicow odezwal sie moj brat z zadaniem zachowku.W 1996 roku otrzymal od rodzicow w formie darowizny kamienice.Czy ma prawo do zachowku?

  Odpowiedz

  Katarzyna Pluta 27 lutego, 2019 o 13:42

  Dzień Dobry,
  trudno mi się wypowiedzieć na temat pytania zadanego przez Pana bez szczegółowego zapoznania się ze sprawą. Jednakże jeśli brat otrzymał również darowiznę od rodziców to powinna ona zaliczać się na jego schedę spadkową i zachowek w tej sytuacji może mu już nie przysługiwać. Pisałam o tym jakie darowizny podlegają zaliczeniu na zachowek : http://zachowekbeztajemnic.pl/darowizna-a-zachowek/.

  pozdr

  Odpowiedz

  Patrycja 5 lipca, 2019 o 10:34

  Dzień Dobry,
  jak wygląda sytuacja kiedy właścicielka mieszkania cały majątek przepisuje na wnuka, natomiast w testamencie zapisuje, że jej mąż ma prawo do „bezpłatnego i dożywotniego korzystania z mieszkania” wchodzącego w skład majątku? Czy w takim przypadku należy mu się zachowek i mimo to nadal może mieszkać w tym mieszkaniu?

  Z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz

  Bogdan 11 listopada, 2019 o 10:55

  Witam Panią.
  Mam pytanie odnośnie mojej sytuacji.
  Moja mama zmarłą dnia 23.09.2015r., w dniu 05.08.2005r. przekazała umową darowizny
  swój majątek córce swojego brata ( czyli mojej kuzynce ).
  Czy w tym przypadku mogę wnioskować o zapłatę zachowku od mojej kuzynki.

  Odpowiedz

  Katarzyna Pluta 26 listopada, 2019 o 14:28

  Dzień Dobry,

  odpowiedź na Pana zapytanie znajdzie Pan w tym artykule : http://zachowekbeztajemnic.pl/487-2/

  Odpowiedz

  Izabela 10 lipca, 2023 o 12:58

  17 lat temu rodzice w umowie darowizny ze służebnością dożywotniego i bezpłatnego mieszkania przepisali mi dom.Rodzice jeszcze żyją.Czy jeśli po ich śmierci zrzeknę się spadku, to mojej siostrze nie będzie się należał ode mnie zachowek po rodzicach? Czy i tak dom będzie się wliczał do masy spadkowej?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: