Zachowek – praktyczne problemy

Katarzyna Pluta17 stycznia 20204 komentarze

Codziennie dostaję bardzo dużo zapytań od klientów, którzy potrzebują odpowiedzi na pytania dotyczące spraw zachowek. Zazwyczaj nie są pewni czy przysługuje im zachowek, nie wiedzą jak obliczyć jego wysokość.

Kontaktują się również osoby, które otrzymały darowizny i chcą wiedzieć czy będą musieli zapłacić zachowek.

Jakie są praktyczne problemy związane z zachowkiem?

Poczytaj poniższe historie a może znajdziesz wśród nich odpowiedzi na swoje pytania.

Dzisiaj podzielę się z Tobą różnymi historiami. Oto niektóre z nich:

Jeśli matka napisze testament i pominie w nim jedną z córek (jest ich 3) to ta pominięta ma prawo do zachowku. Dodam, że ma być pominięta, dlatego, że mieszka z mężem od 10 lat, jest jak to się mówi na swoim. Moje pytanie to: Jeśli będzie testament i ta trzecia zostanie też w nim ujęta, ale dostanie bardzo małą część. Chodzi o to, że wszystkie trzy córki będą w testamencie, ale nie dostaną po równo, np jedna 50%, druga 45% i trzecia 5% majątku to czy wtedy też może się ubiegać o zachowek? 

Na podstawie tych informacji nie da się dokładnie udzielić odpowiedzi na pytanie, ale może być taka sytuacja, że tej córce, która dostaje jedynie 5% majątku będzie należało się uzupełnienie zachowku. Zależy to od tego czy to 5%, które otrzyma wyczerpie jej zachowek czy nie.  Do wypłaty zachowku byłyby zobowiązane wspólnie pozostałe dwie spadkobierczynie.

Moja babcia wydziedziczyła swojego syna ( mojego ojca ) za to, że odszedł ode mnie i mamy. Wszystko zapisała drugiemu synowi gdyż chciała ukarać mojego ojca. Babcia teraz umarła, moje pytanie brzmi czy mnie i mojemu małemu brat należy się jakiś zachowek po babci?

Tak, w tej sytuacji, zstępni zmarłego syna babci, jej wnukowie są prawdopodobnie uprawnieni do zachowku po babci. Zachowek wypłaci syn, który otrzymał majątek.

Siostra mojego ojca zapisała mi w testamencie mieszkanie wraz z całym majątkiem. Jej rodzice nie żyją i nie ma dzieci. Żyje jedynie jej siostra. Moje pytanie brzmi czy ta siostra ma prawo ubiegać się o zachowek w tej sytuacji?

Nie. Siostra nie jest uprawniona do zachowku. Zachowek przysługuje określonej grupie osób: rodzicom, małżonkowi i zstępnym.

Kolejna historia:

Dziadkowie przepisali mi dom z działką jako darowiznę z zaznaczeniem bezpłatnej służebności . Było to 11 lat temu, niedawno zmarł dziadek została babcia. Wujek brat mamy domaga się zachowku.Czy ma do tego prawo.? Zaznaczam jestem wnukiem. Żyje jeszcze mój ojciec, syn babci i dziadka od których dostałem darowiznę.

Wujek nie będzie mógł domagać się zachowku, jeśli do dnia śmierci dziadków od chwili darowizny upłynie więcej niż 10 lat. Jeśli dziadek zmarł i nie upłynęło 10 lat od darowizny to od części dziadka wujek może żądać zapłaty zachowku. Służebność ma wpływ na wartość darowizny i w znaczący sposób ją obniża.

 *  *  *

P.S.

Natknęłam się na ciekawą ankietę, która pochodzi ze strony www. dom.trojmiasto.pl. Ankietowani wypowiadali się na temat czy uważasz, że należy dochodzić prawa do zachowku? Większość odpowiedziała, że NIE. A ty jak uważasz?

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Tadeusz 27 kwietnia, 2020 o 22:03

    Proszę o poradę. Mama miała 10. dzieci. Zmarła w styczniu 2019 r. Posiadała gospodarstwo rolne o pow. około 13 ha. W 2015 roku darowała część gospodarstwa o pow. około 8 ha na 5. dzieci w wielkościach od 1ha do 2,5ha. Pozostało jeszcze do podziału 5 ha. Postanowieniem Sądu ustawowy spadek po zmarłej nabyło 10. dzieci po 1/10 części w tym ja. Ja otrzymałem darowizną za życia 1 ha z 13ha gruntu. Spadkobierczyni żąda ode mnie zapłaty zachowku w kwocie 2500 zł. Czy mogę nie zapłacić, żądając odliczenia (przepisania) z mojego udziału otrzymanego postanowieniem w wysokości 1/10 do jej (spadkobiercy) schedy spadkowej? Czy jest szansa wygrać sprawę w Sądzie gdy spadkobierczyni będzie się jednak upierała, że chce gotówkę? Jaka mogę zaoferować do ugody wielkość ze sowich udziałów w częściach wspólnych, czy ma to być część równa 1/10 z tego 1 ha czy 1/10 x 1/2 bo tyle wynosi zachowek?
    Tadeusz

    Odpowiedz

    Katarzyna Pluta 29 kwietnia, 2020 o 16:41

    Dzień Dobry,

    nie udzielam porad na blogu. Proszę napisać do mnie jeśli interesuje Pana porada prawna odpłatna.

    pozdr

    Odpowiedz

    krystyna 10 czerwca, 2020 o 10:59

    ciekawe jak podejdzie sąd do sytuacji gdy starszy syn daje rodzicom pieniądze na wykup mieszkania z przyrzeczeniem zapisu tego mieszkania na córkę starszego syna a po 10 latach zapisuje mieszkanie w darowiźnie młodszemu synowi ? Po tych 10 laty oddaje nie zrewaloryzowaną wyłożoną kwotę z obietnicą zrewaloryzowania tej kwoty w przyszłości . Umiera ale poleca przed śmiercią przekazanie pieniędzy na zrewaloryzowanie tej wyłożonej kwoty co czyni młodszy syn . Czy ta wypłacona kwota dla starszego syna przy obliczaniu zachowku będzie traktowana jak darowizna ? Bardzo zagmatwana sytuacja .

    Odpowiedz

    Katarzyna Pluta 15 grudnia, 2020 o 23:00

    Tak, roszczenie o zachowek to tak naprawdę roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej. Oczywiście strony mogą porozumieć się również w inny sposób. pozdr

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: