Czy warto napisać testament?

Katarzyna Pluta19 grudnia 2019Komentarze (1)

Znasz zapewne takie powiedzenie, że prawo nie jest doskonałe i są w nim luki prawne. Ustawodawca cały czas pracuje nad tym aby takich niedoskonałości było jak najmniej. Jednak zdarzają się sprawy, z którymi prawo sobie nie radzi.

Może dojść do sytuacji, że uzyskasz dla siebie korzystny wyrok a nie jesteś w stanie go wyegzekwować.

Telewizja Polsat News w programie „Interwencja Extra”  zajmowała się ostatnio sprawą w której prawowici właściciele mieszkania, które nabyli w spadku na podstawie testamentu, nie mogą odzyskać swojego mieszkania. W lokalu przebywają bezprawnie ludzie, którym nie przysługuje tytułu prawny do lokalu. Walka o mieszkanie trwa kilkanaście lat. Na szczęście takie sytuacje nie są regułą.

Tutaj możesz obejrzeć ten reportaż:

 https://interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2019-12-17/od-14-lat-nie-moga-wejsc-do-swojego-mieszkania/

Po reportażu brałam udział w dyskusji o tym jak napisać testament aby ustrzec się długiego procesu po śmierci bliskiej osoby.

Tak jak wspomniałam powyżej przedstawiona w reportażu sprawa to oczywisty absurd. Sprawy spadkowe najczęściej jednak nie trwają całymi latami.

Czy warto napisać testament ?

Uważam, że warto pomyśleć wcześniej co się stanie  z moimi dobrami po mojej śmierci. Pamiętaj, że jeśli nie zostawisz testamentu to dziedziczenie będzie odbywało się na podstawie ustawy. Często dramat przeżywają małżonkowie zmarłych, którzy nie mieli dzieci. Bowiem na podstawie ustawy do dziedziczenia po śmierci jednego małżonka oprócz żony/męża dochodzą również rodzice i rodzeństwo. Nagle okazuje się, że samotna żona/mąż musi dzielić się spadkiem z siostrą czy bratem męża. W takich przypadkach aby zabezpieczyć żonę/męża konieczny jest testament.

Jeśli uznasz, że powinieneś napisać testament to polecam sporządzenie testamentu u notariusza. Notariusz zadba o to aby testament został napisany w taki sposób aby treść testamentu nie budziła żadnych wątpliwości i aby Twoja wola w razie śmierci została wypełniona tak jak postanowisz. Istnieje również możliwość zarejestrowania testamentu w rejestrze testamentów co daje gwarancję, że testament nie zaginie i zostanie po nim ślad.

Konieczne jest również sporządzenie testamentu jeśli postanowisz kogoś pozbawić zachowku, czyli wydziedziczyć. Wydziedziczenie aby było ważne musi być zawarte w testamencie. Może to być testament odręczny jak i notarialny.

 *   *   *

Zachęcam do zapoznania się z wpisem dotyczącym wydziedziczenia: Wydziedziczenie czyli pozbawienie prawa do zachowku.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 501 570 500e-mail: katarzynapluta-adwokat@wp.pl

{ 1 comment… read it below or add one }

piotr 28 sierpnia, 2020 o 13:44

Dobrze jest uregulować kwestie swojego majątku w oparciu testament. Jeżeli chcemy zrobić, to dobrze warto rozważyć możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej.

Odpowiedz

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem katarzynapluta-adwokat@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: