Podatek od dochodu – odsetki od zachowku

Katarzyna Pluta11 października 2019Komentarze (0)

Dzisiaj poruszę temat podatku od dochodu w postaci odsetek od zachowku.

Generalnie otrzymanie zachowku wiąże się z obowiązkami w zakresie podatku od spadków i darowizn.

Trzeba o tym pamiętać aby uniknąć kłopotów. W terminie 6 miesięcy od daty wypłacenia zachowku musisz zgłosić otrzymanie zachowku do Urzędu Skarbowego. Jeśli dokonasz zgłoszenia w terminie unikniesz obowiązku zapłaty podatku od zachowku.

O podatku od spadków i darowizn od zachowku pisałam wcześniej tutaj

Podatek od wypłaconych odsetek

Zdarza się czasami, że zachowek jest wypłacany wraz z ustawowymi odsetkami. Z taką sytuacją mamy do czynienia często po tym, jak Sąd wyda wyrok, w którym wskazuje jaka kwota zachowku ma być zapłacona oraz od jakiej daty należą się odsetki. Wtedy powstaje obowiązek podatkowy zapłaty podatku dochodowego od odsetek.  Fiskus traktuje odsetki jako formę odszkodowania za zwłokę, nie uznaje ich za część zachowku. W konsekwencji nie są objęte zakresem ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nie stosuje się więc do nich zwolnienia podatkowego zawartego w tej ustawie. Odsetki stanowią przychód, który podlega ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wysokość odsetek powinieneś zatem wykazać w zeznaniu rocznym za rok w którym otrzymałeś odsetki.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 501 570 500e-mail: katarzynapluta-adwokat@wp.pl

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem katarzynapluta-adwokat@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: