Zawezwanie do próby ugodowej

Katarzyna Pluta09 lutego 20185 komentarzy

Zawezwanie do próby ugodowej w sprawie o zachowek– co to oznacza i jakie ma skutki?

Jakiś czas temu pisałam o tym, że warto podejmować próby porozumienia się w sprawie zapłaty zachowku.

Zawarcie ugody jest możliwe na każdym etapie postępowania. Zdarzają się sytuację, że strony porozumiewają się zanim skierują sprawę na drogę sądową. Jeśli ten temat Cię interesuję to więcej przeczytasz o tym w moim wpisie pt. ” Ugoda w sprawie zachowku po rodzicach”, który znajduje się tutaj.

Dzisiejszy wpis chciałabym poświęcić tematyce zawezwania do próby ugodowej.

Zawezwanie do próby ugodowej jest to wniosek, który kierujemy do Sądu o zawarcie ugody w konkretnej sprawie.  W sprawie o zachowek zanim złożysz pozew możesz najpierw wystąpić z powyższym wnioskiem. Musisz w nim wskazać z kim chcesz zawrzeć ugodę i jakiej treści ma być ta ugoda. Do wniosku nie trzeba załączać żadnych dokumentów. Jest to uproszczona forma dzięki której możesz zaoszczędzić czas i pieniądze o ile oczywiście do ugody dojdzie.

Ile kosztuje złożenie wniosku zawierającego zawezwanie do próby ugodowej?

Złożenie wniosku wiąże się z opłatą 40 zł lub 300 zł. Ta większa opłata dotyczy spraw w których wartość przedmiotu sporu przekracza kwotę 15 000 zł. Prawda, że nie kosztuje to dużo? Jeśli żądasz zapłaty zachowku w wysokości 50 000 zł, w przypadku złożenia pozwu musisz zapłacić wpis sądowy w wysokości 2500 zł. Różnica jest więc spora 🙂

Pewnie jesteś ciekaw jak przebiega takie postępowanie przed Sądem. Sąd wyznaczy rozprawę o której zawiadomi osobę składającą wniosek oraz stronę przeciwną. Nie ma obowiązku stawiennictwa, ale oczywiście jeżeli ktoś się nie stawi do zawarcia ugody nie dojdzie. Jeśli natomiast stawią się obie strony to Sąd pyta czy strony chcą zawrzeć ugodę. Jeśli strona zawezwana odpowie, że „nie” Sąd stwierdza w protokole, że do zawarcia ugody nie doszło. Jeśli natomiast będzie akceptacja to Sąd sporządzi ugodę, którą strony podpiszą na rozprawie. Jest możliwość modyfikacji warunków ugody. Ugoda zastępuje wyrok Sądu.

Napiszę jeszcze o jednej zalecie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej a mianowicie złożenie takiego wniosku przerywa bieg przedawnienia roszczenia o zachowek. Czasami więc próba zawarcia ugody będzie miała istotne znaczenia w Twojej sytuacji.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 501 570 500e-mail: katarzynapluta-adwokat@wp.pl

{ 5 comments… read them below or add one }

071314 15 lutego, 2018 o 14:00

Dzień dobry Pani Mecenas.
Czy znajdę gdzieś wzór takiego zawezwania do próby ugodowej o zachowek dla mojej małoletniej córki?

Odpowiedz

Katarzyna Pluta 15 lutego, 2018 o 21:36

Niestety nie wiem gdzie można znaleźć taki wzór. Być może zamieszczę go nie długo na swoim blogu. Podpowiem jedynie, że jakikolwiek wzór do zawezwanie do ugody będzie odpowiedzi do wystąpienia w imieniu małoletniego dziecka. pozdrawiam

Odpowiedz

Anna Wiśniewska 25 sierpnia, 2020 o 07:22

Dzień dobry,
Czy to prawda, że zmienily się opłaty za złożenie wniosku? W takim wypadku nie wiem czy jest sens składania takiego wniosku, jeśli opłata wynosi tyle samo, co za złożenie pozwu?
Dodam, że przedawnienie upływa mi w połowie września 2020 roku. Nie mam więc za wiele czasu…

Odpowiedz

Katarzyna Pluta 8 września, 2020 o 09:15

Opłaty się zmieniły, ale w dalszym ciągu jest to mniej niż za złożenie pozwu.

pozdr

Odpowiedz

Piotr 24 września, 2020 o 12:33

Witam

chciałbym prosic o połoc w zredagowaniu ładnego polubownego wezwania do zapłacenia zachowku lub zawarcia ugody wraz z gratulacjami dla moich adwersarzy którzy wygrali proces o stwierdzenie spadku.
Proszę o ofertę.
Pozdrawiam
Piotr: Sadowski

Odpowiedz

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem katarzynapluta-adwokat@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: