Zawezwanie do próby ugodowej

Katarzyna Pluta09 lutego 20186 komentarzy

Zawezwanie do próby ugodowej w sprawie o zachowek– co to oznacza i jakie ma skutki?

Jakiś czas temu pisałam o tym, że warto podejmować próby porozumienia się w sprawie zapłaty zachowku.

Zawarcie ugody jest możliwe na każdym etapie postępowania. Zdarzają się sytuację, że strony porozumiewają się zanim skierują sprawę na drogę sądową. Jeśli ten temat Cię interesuję to więcej przeczytasz o tym w moim wpisie pt. ” Ugoda w sprawie zachowku po rodzicach”, który znajduje się tutaj.

Dzisiejszy wpis chciałabym poświęcić tematyce zawezwania do próby ugodowej.

Zawezwanie do próby ugodowej jest to wniosek, który kierujemy do Sądu o zawarcie ugody w konkretnej sprawie.  W sprawie o zachowek zanim złożysz pozew możesz najpierw wystąpić z powyższym wnioskiem. Musisz w nim wskazać z kim chcesz zawrzeć ugodę i jakiej treści ma być ta ugoda. Do wniosku nie trzeba załączać żadnych dokumentów. Jest to uproszczona forma dzięki której możesz zaoszczędzić czas i pieniądze o ile oczywiście do ugody dojdzie.

Ile kosztuje złożenie wniosku zawierającego zawezwanie do próby ugodowej?

Złożenie wniosku wiąże się z opłatą 40 zł lub 300 zł. Ta większa opłata dotyczy spraw w których wartość przedmiotu sporu przekracza kwotę 15 000 zł. Prawda, że nie kosztuje to dużo? Jeśli żądasz zapłaty zachowku w wysokości 50 000 zł, w przypadku złożenia pozwu musisz zapłacić wpis sądowy w wysokości 2500 zł. Różnica jest więc spora 🙂

Pewnie jesteś ciekaw jak przebiega takie postępowanie przed Sądem. Sąd wyznaczy rozprawę o której zawiadomi osobę składającą wniosek oraz stronę przeciwną. Nie ma obowiązku stawiennictwa, ale oczywiście jeżeli ktoś się nie stawi do zawarcia ugody nie dojdzie. Jeśli natomiast stawią się obie strony to Sąd pyta czy strony chcą zawrzeć ugodę. Jeśli strona zawezwana odpowie, że „nie” Sąd stwierdza w protokole, że do zawarcia ugody nie doszło. Jeśli natomiast będzie akceptacja to Sąd sporządzi ugodę, którą strony podpiszą na rozprawie. Jest możliwość modyfikacji warunków ugody. Ugoda zastępuje wyrok Sądu.

Napiszę jeszcze o jednej zalecie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej a mianowicie złożenie takiego wniosku przerywa bieg przedawnienia roszczenia o zachowek. Czasami więc próba zawarcia ugody będzie miała istotne znaczenia w Twojej sytuacji.

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  071314 15 lutego, 2018 o 14:00

  Dzień dobry Pani Mecenas.
  Czy znajdę gdzieś wzór takiego zawezwania do próby ugodowej o zachowek dla mojej małoletniej córki?

  Odpowiedz

  Katarzyna Pluta 15 lutego, 2018 o 21:36

  Niestety nie wiem gdzie można znaleźć taki wzór. Być może zamieszczę go nie długo na swoim blogu. Podpowiem jedynie, że jakikolwiek wzór do zawezwanie do ugody będzie odpowiedzi do wystąpienia w imieniu małoletniego dziecka. pozdrawiam

  Odpowiedz

  Anna Wiśniewska 25 sierpnia, 2020 o 07:22

  Dzień dobry,
  Czy to prawda, że zmienily się opłaty za złożenie wniosku? W takim wypadku nie wiem czy jest sens składania takiego wniosku, jeśli opłata wynosi tyle samo, co za złożenie pozwu?
  Dodam, że przedawnienie upływa mi w połowie września 2020 roku. Nie mam więc za wiele czasu…

  Odpowiedz

  Katarzyna Pluta 8 września, 2020 o 09:15

  Opłaty się zmieniły, ale w dalszym ciągu jest to mniej niż za złożenie pozwu.

  pozdr

  Odpowiedz

  Piotr 24 września, 2020 o 12:33

  Witam

  chciałbym prosic o połoc w zredagowaniu ładnego polubownego wezwania do zapłacenia zachowku lub zawarcia ugody wraz z gratulacjami dla moich adwersarzy którzy wygrali proces o stwierdzenie spadku.
  Proszę o ofertę.
  Pozdrawiam
  Piotr: Sadowski

  Odpowiedz

  Arkadiusz 24 stycznia, 2023 o 15:14

  Złożyłem zawezwanie do próby ugodowej (w piątym roku od śmierci spadkodawczyni), Sąd wyznaczył termin jednak druga strona nie stawiła się i do ugody nie doszło. Termin na przedawnienie zaczął biec od nowa od momentu zakończenia tej sprawy o próbę ugodową. Minęło kolejne 4 lata. Czy można jeszcze raz złożyć wniosek o zawezwanie do próby ugodowej i czy ponownie on przerywa bieg 5 lat przedawnienia i ponownie po zakończeniu tej sprawy będzie kolejne pięć lat terminu ?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: