Odsetki od zachowku od kiedy?

Katarzyna Pluta20 stycznia 2018Komentarze (0)

Na wysokość zachowku może mieć wpływ termin od którego będą naliczane odsetki. Zachowek jest roszczeniem o charakterze majątkowym w związku z tym oprócz samego zachowku masz prawo występować o to aby Sąd zasądził również odsetki od zachowku.

Pamiętaj, że w pozwie musisz napisać, że wnosisz o zasądzenie odsetek! Sąd z urzędu odsetek nie zasądzi. Możesz skorzystać z mojego wzoru pozwu – tutaj.

Od kiedy powinny być naliczane odsetki od zachowku?

Nie ma przepisu, który reguluje kwestię terminu od którego mogą być naliczane odsetki od zachowku. Sądy orzekając o odsetkach stosują głównie dwie metody określania dat od których mają być naliczane odsetki:

1.    Odsetki od daty wyroku  – w tym wariancie Sąd wychodzi z założenia, że wysokość zachowku kształtuje się dopiero z chwilą wydania wyroku, więc dopiero od tego momentu można naliczać odsetki. Jest to rozwiązanie niekorzystne dla osoby dochodzącej zapłaty zachowku.

2.   Odsetki od daty wezwania do zapłaty – w tym wariancie Sądy przyjmują, że odsetki za spełnienie świadczenia pieniężnego  jakim jest zachowek biegną od daty wynikającej z wezwania do zapłaty. Wezwaniem do zapłaty  może być doręczenie zobowiązanemu przedsądowego wezwania do zapłaty lub doręczenie przez Sąd odpisu pozwu.  Jest to stanowisko przeważające w judykaturze Sądów.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 501 570 500e-mail: katarzynapluta-adwokat@wp.pl

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem katarzynapluta-adwokat@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: