Odsetki od zachowku od kiedy?

Katarzyna Pluta20 stycznia 2018Komentarze (0)

Na wysokość zachowku może mieć wpływ termin od którego będą naliczane odsetki. Zachowek jest roszczeniem o charakterze majątkowym w związku z tym oprócz samego zachowku masz prawo występować o to aby Sąd zasądził również odsetki od zachowku.

Pamiętaj, że w pozwie musisz napisać, że wnosisz o zasądzenie odsetek! Sąd z urzędu odsetek nie zasądzi. Możesz skorzystać z mojego wzoru pozwu – tutaj.

Od kiedy powinny być naliczane odsetki od zachowku?

Nie ma przepisu, który reguluje kwestię terminu od którego mogą być naliczane odsetki od zachowku. Sądy orzekając o odsetkach stosują głównie dwie metody określania dat od których mają być naliczane odsetki:

1.    Odsetki od daty wyroku  – w tym wariancie Sąd wychodzi z założenia, że wysokość zachowku kształtuje się dopiero z chwilą wydania wyroku, więc dopiero od tego momentu można naliczać odsetki. Jest to rozwiązanie niekorzystne dla osoby dochodzącej zapłaty zachowku.

2.   Odsetki od daty wezwania do zapłaty – w tym wariancie Sądy przyjmują, że odsetki za spełnienie świadczenia pieniężnego  jakim jest zachowek biegną od daty wynikającej z wezwania do zapłaty. Wezwaniem do zapłaty  może być doręczenie zobowiązanemu przedsądowego wezwania do zapłaty lub doręczenie przez Sąd odpisu pozwu.  Jest to stanowisko przeważające w judykaturze Sądów.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: