Pozew o zachowek w imieniu małoletniego

Katarzyna Pluta08 grudnia 20185 komentarzy

Wielu moich klientów pyta mnie jak napisać pozew o zachowek w imieniu małoletniego. Co trzeba zrobić aby wystąpić o zapłatę zachowku dla osoby małoletniej.

Pozew o zachowek w imieniu małoletniego

Nie martw się, sprawa nie jest tak bardzo skomplikowana jak by się mogło wydawać.

W imieniu małoletniego o zachowek występują jego przedstawiciele ustawowi, czyli  są to rodzice.

Najpierw zalecam wystąpić z wezwaniem do zapłaty do osoby zobowiązanej do zapłaty zachowku. Tutaj znajdziesz wzór wezwania do zapłaty zachowku.

Jeśli nie uda się załatwić sprawy w drodze polubownej to nie pozostaje nic innego jak droga sądowa.

Pozew o zachowek w imieniu małoletniego.

Pozew o zachowek w imieniu małoletniego przygotowujesz tak samo jak każdy inny pozew. Powodem jest małoletni uprawniony do zachowku. W imieniu dziecka działają przedstawiciele ustawowi/ przedstawiciel ustawowy.

Czasami możesz spotkać się z sytuacją, że Sąd do którego skierujesz pozew będzie wymagał od Ciebie zgody Sądu rodzinnego na wystąpienie do Sądu o zapłatę zachowku. Nie wszystkie Sądy wymagają zgody Sądu rodzinnego choć brzmienie art. 101 §3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie pozostawia wątpliwości: „Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko”. Niewątpliwie występowanie do Sądu z pozwem o zapłatę zachowku w imieniu małoletniego jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka. Z praktyki wiem, że nie wszystkie Sądy wymagają zgody Sądu rodzinnego.

Gdyby jednak Twoja sytuacja była taka, iż Sąd zobowiązał do złożenia zgody Sądu rodzinnego to z odpowiednim wnioskiem trzeba wystąpić do Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Opiekuńczego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Uzyskanie zgody Sądu powinno być formalnością.

Na rozprawie małoletniego reprezentują rodzice lub jeden rodzic. Małoletni nie musi stawiać się w Sądzie. Rodzice mogą oczywiście udzielić pełnomocnictwa profesjonalnemu pełnomocnictwa.

Gdybyś jednak miał problem z napisaniem pozwu o zachowek w imieniu małoletniego dziecka zapraszam do kontaktu.

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Natalia 16 stycznia, 2019 o 08:12

  Naprawdę bardzo przydatny wpis 🙂

  Odpowiedz

  Katarzyna Pluta 19 stycznia, 2019 o 14:04

  Dziękuję 🙂

  Odpowiedz

  Klaudia 5 września, 2019 o 12:35

  Pani Katarzyno a czy dziecko jest zwolnione od kosztów sądowych czy ponoszą je jego rodzice ?

  Odpowiedz

  Katarzyna Pluta 11 września, 2019 o 11:58

  Nie ma przepisu, że dziecko jest automatycznie zwolnione z kosztów sądowych. Ponoszą je rodzice lub można wystąpić z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych.

  Odpowiedz

  Marek Kempiński 10 lutego, 2022 o 10:00

  Dzień dobry. Zgodnie z Wyrokiem Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 30 kwietnia 2019 r. I CSK 79/18 do wytoczenia powództwa o zachowek w imieniu osoby małoletniej nie jest wymagana zgoda Sądu opiekuńczego. Sąd Najwyższy w powyższym orzeczeniu rozwiał wszelkie wątpliwości czy do dokonania czynności procesowej jak wytoczenie powództwa jest potrzebna zgoda sądu. Tylko w wyjątkowych sytuacjach w przypadku wytoczenia powództwa na korzyść małoletniego będzie potrzebna zgoda Sądu Opiekuńczego. SN podkreślił, że nawet ryzyko przegrania sprawy i poniesienia przez małoletniego kosztów procesu nie powoduje potrzeby uzyskania zgody Sądu Opiekuńczego. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: