Pozew o zachowek w imieniu małoletniego

Katarzyna Pluta08 grudnia 20182 komentarze

Wielu moich klientów pyta mnie jak napisać pozew o zachowek w imieniu małoletniego. Co trzeba zrobić aby wystąpić o zapłatę zachowku dla osoby małoletniej.

Pozew o zachowek w imieniu małoletniego

Nie martw się, sprawa nie jest tak bardzo skomplikowana jak by się mogło wydawać.

W imieniu małoletniego o zachowek występują jego przedstawiciele ustawowi, czyli  są to rodzice.

Najpierw zalecam wystąpić z wezwaniem do zapłaty do osoby zobowiązanej do zapłaty zachowku. Tutaj znajdziesz wzór wezwania do zapłaty zachowku.

Jeśli nie uda się załatwić sprawy w drodze polubownej to nie pozostaje nic innego jak droga sądowa.

Pozew o zachowek w imieniu małoletniego.

Pozew o zachowek w imieniu małoletniego przygotowujesz tak samo jak każdy inny pozew. Powodem jest małoletni uprawniony do zachowku. W imieniu dziecka działają przedstawiciele ustawowi/ przedstawiciel ustawowy.

Czasami możesz spotkać się z sytuacją, że Sąd do którego skierujesz pozew będzie wymagał od Ciebie zgody Sądu rodzinnego na wystąpienie do Sądu o zapłatę zachowku. Nie wszystkie Sądy wymagają zgody Sądu rodzinnego choć brzmienie art. 101 §3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie pozostawia wątpliwości: „Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko”. Niewątpliwie występowanie do Sądu z pozwem o zapłatę zachowku w imieniu małoletniego jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka. Z praktyki wiem, że nie wszystkie Sądy wymagają zgody Sądu rodzinnego.

Gdyby jednak Twoja sytuacja była taka, iż Sąd zobowiązał do złożenia zgody Sądu rodzinnego to z odpowiednim wnioskiem trzeba wystąpić do Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Opiekuńczego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Uzyskanie zgody Sądu powinno być formalnością.

Na rozprawie małoletniego reprezentują rodzice lub jeden rodzic. Małoletni nie musi stawiać się w Sądzie. Rodzice mogą oczywiście udzielić pełnomocnictwa profesjonalnemu pełnomocnictwa.

Gdybyś jednak miał problem z napisaniem pozwu o zachowek w imieniu małoletniego dziecka zapraszam do kontaktu.

 

{ 2 comments… read them below or add one }

Natalia Styczeń 16, 2019 o 08:12

Naprawdę bardzo przydatny wpis 🙂

Odpowiedz

Katarzyna Pluta Styczeń 19, 2019 o 14:04

Dziękuję 🙂

Odpowiedz

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem katarzynapluta-adwokat@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: