Wezwanie do zapłaty zachowku

Katarzyna Pluta12 stycznia 20185 komentarzy

Jeśli zamierzasz ubiegać się o zachowek warto w pierwszej kolejności wystosować wezwanie do zapłaty.

Po pierwsze z tego powodu, że wymogiem formalnym pozwu jest wskazanie czy były podejmowane próby ugodowe, po drugie dlatego, że od bezskutecznego upływu terminu zapłaty podanego w wezwaniu do zapłaty możesz zacząć naliczać odsetki a po trzecie może uda Ci się uzyskać zapłatę zachowku bez kierowania sprawy na drogę sądową. O tym, że  korzystne jest porozumienie się na drodze poza sądowej pisałam już w tym miejscu,

Zastanawiasz się jak sformułować pismo z wezwaniem do zapłaty?

Możesz skorzystać z mojego wzoru:

Warszawa, dnia 03 stycznia 2018r.

             Sz.P………………………………..

ul.   ………………………………………

 WEZWANIE

do zapłaty zachowku

Działając w imieniu własnym wzywam Panią/Pana do dobrowolnej zapłaty na moją rzecz kwoty ……………. zł tytułem zachowku przysługującego mi po zmarłym w dniu ………………………..ojcu.

Jan Kowalski miał dwoje dzieci. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie, II Wydział Cywilny, dnia 27 stycznia 2016r. postanowił, że spadek po Janie Kowalskim nabyła w całości …………………………

Zachowek jest uprawnieniem przysługującym zstępnym, wstępnym oraz małżonkowi spadkodawcy, którzy zostali pominięci w procesie dziedziczenia. Z racji tego, że spadkodawca sporządził testament w którym do całego spadku powołał Ciebie, ja zostałem pominięty.

Zgodnie z art. 991§1 k.c. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału.

W przypadku dziedziczenia ustawowego  otrzymałabym 1/2 majątku spadkowego po swoim ojcu. Oznacza to, że przysługujący mi zachowek będzie stanowił 1/4 masy spadkowej.

Z mojej wiedzy wynika, iż w skład majątku spadkowego wchodzi mieszkanie przy ul. ………………. w Warszawie o powierzchni ok. 50m2. Biorąc pod uwagę średnią cenę mieszkań w tej okolicy, tj. ok. 8 tys. zł za m2, mieszkanie to jest warte ok. 400 000 zł. Według powyższych ustaleń zachowek wynosić będzie  100 000 zł

W związku z powyższymi wyjaśnieniami, wzywam Panią do dobrowolnej zapłaty kwoty 100 000 zł tytułem zachowku  w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszego wezwania. W przypadku nieuiszczenia przedmiotowej kwoty we wskazanym terminie, spawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego.

Uprzejmie proszę o przekazanie wyżej wskazanej należności na wskazany poniżej rachunek bankowy o numerze: …..

…………………..

/podpis/

Powyższy wzór wezwania do zapłaty zachowku jest jedynie przykładem tego jak można takie pismo przygotować. Najważniejsze jest aby pismo zawierało kwotę o którą się ubiegasz, z jakiego tytułu ma nastąpić zapłata i w jakim terminie chciałbyś aby nastąpiła zapłata.

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  zofia OLESZEK 13 marca, 2020 o 22:47

  Dzień dobry

  Przeczytałam cały blog pani Mecenas lecz odpowiedzi na moje pytanie nie znalazłam więc prosze o informację czy można zapytać Panią Mecenas czy : w takim przypadku jak mój można wystepować do sądu o zachowek. Sprawa jest o tyle skomplikowana ze Matka zmarła w tym roku w wieku 100 lat a 40 lat temu zapisała wraz z ojcem cały bardzo duży majątek (nowy dom i 3 hektary działki w centrum Miasta ) najmłodszemu synowi . Pozostałe dzieci nic nie dostały choć pracowały w tym gospodarstwie i budowały ten dom w przeciwieństwie do najmłodszego brata . Rodzice to tłumaczyli faktem ze tylko w tym przypadku dostaną rentę z KRUS gdy zapiszą całość na jedno dziecko a są schorowani starzy i pracować już nie mogą . Po tych 40 latach po śmierci Matki najmłodszy brat nie chce wypłacić zachowek a wnuki najstarszego brata ciężko chorują (stwardnienie rozsiane) i niezbędne sa środki na leczenie . Pomijam fakt ze zabierli matce co miesiąc emeryturę a praktycznie nic ie zapewniali ubezwłasnowolnili matke kilka lat temu choc sie nie kwalifikowała bo idealny świadomy stan umysłu zachowała do końca co zawsze dziwiło lekarzy (wizyta co miesiąc) i księdza któr ja odwiedzał co tydzień przez prawie 20 lat

  Odpowiedz

  Katarzyna Pluta 14 marca, 2020 o 23:18

  Szanowna Pani,
  udzielenie odpowiedzi wymaga analizy Pani sprawy. Proszę o kontakt w celu jeśli jest Pani zainteresowana udzieleniem porady prawnej.

  pozdr

  Odpowiedz

  Maria Pietruszka 4 listopada, 2020 o 12:36

  Dzień dobry. Kilka dni temu moja córka otrzymała prawomocny wyrok Sądu Rejonowego w sprawie nabycia spadku po zmarłej babci w 2019 r ( był sporządzony testament) Ustawowy spadkobierca (mój brat) nie przyszedł na sprawę. Przedmiotem sprawy spadkowej była połowa mieszkania własnościowego (38 m2) . Pierwszą połowę córka odziedziczyła testamentem po zmarłym w 2003 r dziadku. Dzisiaj otrzymała listem poleconym od wujka (mojego brata) wezwanie do zapłaty zachowku. Dziwne w tym jest to , że mój brat domaga się zachowku nie z części mieszkania po zmarłej babci (jego matki). Przedmiotem jego roszczenia jest mieszkanie które moi dziadkowie zamienili w 1994 z moimi rodzicami. Czy faktycznie notarialna zamiana mieszkań , która była decyzją moich dziadków ( z 64 m2 na 38 m2) może być przedmiotem roszczenia zachowku?.

  Odpowiedz

  Katarzyna Pluta 15 grudnia, 2020 o 22:59

  Dzień Dobry.Nie odpowiem Pani na to pytanie. Sprawa wymaga analizy. Proszę skontaktować się z adwokatem w celu uzyskania porady prawnej. pozdr

  Odpowiedz

  Ewelina 5 maja, 2021 o 11:36

  Dzień dobry
  Po przeczytaniu artykułu rozumiem, że sąd ma obowiązek odrzucić pozew, jeśli nie było prób polubownego załatwienia sprawy przez uprawnionego o zachowek? Czy może ja powinnam w odp. na pozew to wskazać? Jak to z Pani doświadczenia wygląda?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: