Wycena nieruchomości a zachowek

Katarzyna Pluta29 grudnia 20223 komentarze

Jak wycenić nieruchomości na potrzeby sprawy o zachowek?

W większości spraw o zachowek zachodzi konieczność określenia wartości nieruchomości. Wartość nieruchomości ma znaczenie w sprawie o zachowek.

Bez względu na to czy sprawa dotyczy darowizny nieruchomości dokonanej wiele lat temu, czy spadkodawca pozostawił w spadku nieruchomość,  dochodząc zachowku, musisz określić wartość nieruchomości.

Wartość nieruchomości a zachowek

Nie jest to łatwe.

Wartość nieruchomości powinieneś określić wg aktualnej ceny rynkowej nieruchomości.

Wielu z Was myśli, że Sąd określi wartość rynkową według cen, które obowiązywały w dacie darowizny (gdy zachowek przysługuje z tytułu darowizny).

W akcie notarialnym darowizny może być nawet wpisana wartość nieruchomości, którą strony umowy podały notariuszowi. Niestety podana wtedy kwota nie ma znaczenia dla sprawy o zachowek.

Wartość nieruchomości powinna być aktualna na datę kiedy ubiegasz się o zachowek.

Dodatkowo obowiązuje zasada, że wartość nieruchomości powinna być określona wg cen aktualnych i stanu na dzień darowizny lub otwarcia spadku. Czyli, jeśli spadkodawca podarował wiele lat temu nieruchomość, która była w dacie darowizny w stanie do remontu, a osoba obdarowana dokonała generalnego remontu darowanej nieruchomości to wyceny tej nieruchomości należy dokonać wg cen aktualnych z uwzględnieniem stanu nieruchomości na dzień darowizny.

Wartość rynkowa ma znaczenie

99,9% spraw o zachowek dotyczy nieruchomości.

Bez określenia wartości nieruchomości nie wyliczysz zachowku, który Ci przysługuje.

Jak wspomniałam wyżej nie jest to proste. Ciężko jest zwłaszcza określić wartość nieruchomości rolnej, działek leśnych czy też mieszkania obciążonego służebnością osobistą.

Do niniejszego artykułu zainspirowała mnie jedna z moich ostatnich spraw, którą wygrałam w 95%. Reprezentowałam Pozwaną, która miała zachowek zapłacić.

Nasz przeciwnik procesowy określił wartość darowanej działki rolnej bardzo wysoko.

Biegły rzeczoznawca powołany do wyceny darowizny przez Sąd wycenił nieruchomość na kwotę niższą o 95%.

Powód popełnił duży błąd podając w pozwie tak ogromną wartość nieruchomości  i przegrywając sprawę poniósł większość kosztów tego postępowania.

W procesie cywilnym obowiązuje zasada, że przegrywający ponosi koszty postępowania na które składają się najczęściej opłata od pozwu, koszty adwokackie, wynagrodzenie biegłego.

Nie opłaca się zawyżać cen nieruchomości.

Ostatecznie przed wniesieniem pozwu można zlecić wycenę nieruchomości rzeczoznawcy majątkowemu na potrzeby wyliczenia zachowku i przygotowania pozwu o zachowek. Opinię biegłego możesz załączyć do pozwu, lecz Sąd nie będzie jej brał pod uwagę. Jednak dzięki temu nie zawyżysz wartości nieruchomości i wysokości zachowku.

 

Zachęcam do przeczytania innych wpisów na temat zachowku : Jak obliczyć wysokość zachowku?

 

Katarzyna Pluta
adwokat

Photo by Patrick Perkins on Unsplash

***

Zachowek – co warto wiedzieć

Zachowek jest to roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej, które przysługuje najbliższym po osobie zmarłej w sytuacji gdy osoby te zostaną pominięte przy dziedziczeniu [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Joanna 7 stycznia, 2023 o 11:21

    Witam chciałabym się dowiedzieć jakie są procedury spadkowe w Kanadzie niewiem czy zmarła pozostawiła testament proszę o kontakt

    Odpowiedz

    Danuta 17 sierpnia, 2023 o 18:05

    Teściowa zostawiła testament

    Odpowiedz

    Anna 8 stycznia, 2024 o 09:29

    Witam,
    Nieruchomość została przepisana przez rodziców na mnie w formie darowizny ze służebnością osobistą. W akcie notarialnym sprzed lat została wpisana wartość nieruchomości na 10000 złotych. Jak będzie obliczana wartość zachowku? Od Wartości rynkowej na dzień na dzień otwarcia darowizny czy na dzień wystąpienia o zachowek przez brata? Jak służebność osobista zmniejsza wartość zachowku.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: