Chciałabym opowiedzieć Ci dzisiaj pewną historię, która dotyczyła jednego z moich klientów.
Zgłosiła się do mnie pewna młoda osoba, która była uprawniona do zachowku po swoim zmarłym dziadku.
Dziadek – spadkobierca zmarł pozostawiając testament, w którym do spadku powołał swoją córkę. W chwili śmierci dziadka do kręgu spadkobierców ustawowych należała córką oraz wnuczka, która była dzieckiem zmarłego wcześniej syna. Wnuczka została pominięta w testamencie, więc generalnie jest osobą uprawnioną do zachowku po swoim dziadku.
I wszystko byłoby w porządku gdyby nie fakt, że nieżyjący syn dziadka otrzymał od niego nieruchomość w drodze darowizny.
Fakt otrzymania darowizny przez ojca wnuczki powoduje obowiązek zaliczenia otrzymanej darowizny na należny zachowek.
Zgodnie z art. 996 k.c. zalicza się na należny zachowek uprawnionego darowiznę na jego rzecz uczynioną przez spadkodawcę. Jeżeli uprawnionym jest dalszy zstępny spadkodawcy (np. wnuk) to zaliczeniu podlegają również darowizny uczynione na rzecz jego wstępnego (rodzica).
Obowiązek zaliczenia darowizny na poczet zachowku nie zawsze będzie powodował, że zachowek nie będzie należał. Wszystko zależy od wysokości zachowku i wartości darowizny.
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry,
Mam takie pytanie (myślę, że ciekawe):
Co się dzieje z zachowkiem w przypadku darowizny na rzecz darczyńcy?
Dokładniej: Spadkodawca ma żonę i daruje (umową darowizny) jej mieszkanie, które jest jego majątkiem osobistym (nieruchomość wchodzi potem w skład majątku wspólnego), następnie żona daruje mieszkanie (generalnie 1/2) z majątku wspólnego małżonków do majątku osobistego spadkodawcy. Jest to darowizna i brak jest odwołania darowizny. Spadkodawca umiera pozostawiając Testament. Co się dzieje wtedy z pierwszą darowizną? Czy należy ją zaliczyć na ewentualny zachowek żony? Czy taka darowizna nie jest doliczana? Pozdrawiam
Zmarł mój ojciec w kwietniu 2017r.Był żonaty 3 razy. Dzieci miał tylko z pierwszego małżeństwa Syna i Córkę. Syn zmarł przed moim ojcem- sierpień 2016r. Za życia Syna- Ojciec Darował dzieciom Syna – Wnukom po 100 tys ( razem 200tys), Córka nie otrzymała nic. Pieniądze posiadał ze sprzedazy mieszkania po Babci(swojej mamy) mojego Ojca(które darował wcześniej).Odbyła sie sprawa spadkowa i to co pozostało zostało podzielone 1/3 tej 3 żonie , 1/3 córce 1/3 wnukom. Jak wyliczyć zachowek i czy tej 3 zonie tez sie nalezy skoro to nie były ich oszczednosci tylko po sprzedazy mieszkani a mojej Babci ????
Pani Ireno, w celu otrzymania porady w indywidualnej sprawie proszę o kontakt ze mną na e-mail: katarzynapluta-adwokat@wp.pl
pozdrawiam