Darowizny zaliczane na zachowek

Katarzyna Pluta29 stycznia 20173 komentarze

Chciałabym opowiedzieć Ci dzisiaj pewną historię, która dotyczyła jednego z moich klientów.

Zgłosiła się do mnie pewna młoda osoba, która była uprawniona do zachowku po swoim zmarłym dziadku.

Dziadek – spadkobierca zmarł pozostawiając testament, w  którym do spadku powołał swoją córkę. W chwili śmierci dziadka do kręgu spadkobierców ustawowych należała córką oraz wnuczka, która była dzieckiem zmarłego wcześniej syna.  Wnuczka została pominięta w testamencie, więc generalnie jest osobą uprawnioną do zachowku po swoim dziadku.

I wszystko byłoby w porządku gdyby nie fakt, że nieżyjący syn dziadka otrzymał od niego nieruchomość w drodze darowizny.

Fakt otrzymania darowizny przez ojca wnuczki powoduje obowiązek zaliczenia otrzymanej darowizny na należny zachowek.

Zgodnie z art. 996 k.c. zalicza się na należny zachowek uprawnionego darowiznę na jego rzecz uczynioną przez spadkodawcę. Jeżeli uprawnionym jest dalszy zstępny spadkodawcy (np. wnuk) to zaliczeniu podlegają również darowizny uczynione na rzecz jego wstępnego (rodzica).

Obowiązek zaliczenia darowizny na poczet zachowku nie zawsze będzie powodował, że zachowek nie będzie należał. Wszystko zależy od wysokości zachowku i wartości darowizny.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Trew 27 listopada, 2017 o 09:28

  Dzień dobry,

  Mam takie pytanie (myślę, że ciekawe):
  Co się dzieje z zachowkiem w przypadku darowizny na rzecz darczyńcy?
  Dokładniej: Spadkodawca ma żonę i daruje (umową darowizny) jej mieszkanie, które jest jego majątkiem osobistym (nieruchomość wchodzi potem w skład majątku wspólnego), następnie żona daruje mieszkanie (generalnie 1/2) z majątku wspólnego małżonków do majątku osobistego spadkodawcy. Jest to darowizna i brak jest odwołania darowizny. Spadkodawca umiera pozostawiając Testament. Co się dzieje wtedy z pierwszą darowizną? Czy należy ją zaliczyć na ewentualny zachowek żony? Czy taka darowizna nie jest doliczana? Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Irena 21 grudnia, 2017 o 22:17

  Zmarł mój ojciec w kwietniu 2017r.Był żonaty 3 razy. Dzieci miał tylko z pierwszego małżeństwa Syna i Córkę. Syn zmarł przed moim ojcem- sierpień 2016r. Za życia Syna- Ojciec Darował dzieciom Syna – Wnukom po 100 tys ( razem 200tys), Córka nie otrzymała nic. Pieniądze posiadał ze sprzedazy mieszkania po Babci(swojej mamy) mojego Ojca(które darował wcześniej).Odbyła sie sprawa spadkowa i to co pozostało zostało podzielone 1/3 tej 3 żonie , 1/3 córce 1/3 wnukom. Jak wyliczyć zachowek i czy tej 3 zonie tez sie nalezy skoro to nie były ich oszczednosci tylko po sprzedazy mieszkani a mojej Babci ????

  Odpowiedz

  Katarzyna Pluta 2 stycznia, 2018 o 16:36

  Pani Ireno, w celu otrzymania porady w indywidualnej sprawie proszę o kontakt ze mną na e-mail: katarzynapluta-adwokat@wp.pl
  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: