Podatek od spadku
Podatek od spadku regulują przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Każdy kto nabędzie spadek ma obowiązek zgłosić nabycie spadku do Urzędu Skarbowego.
Istnieje krąg osób, które są całkowicie zwolnione z podatku od spadku. Osoby te mają obowiązek zgłosić nabycie spadku do Urzędu Skarbowego w terminie 6 miesięcy od daty nabycia spadku. Jeśli został sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia termin ten liczymy od daty podpisania tego aktu. Jeśli Sąd wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku termin biegnie od daty uprawomocnienia się postanowienia. Do osób zwolnionych z podatku zaliczamy : małżonkę, małżonka, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, pasierba, pasierbicę, rodzeństwo, ojczyma i macochę. W przypadku nie zgłoszenia nabycia spadku w określonym terminie trzeba liczyć się z obowiązkiem zapłaty zachowku.
Pozostałe osoby nabywające spadek dzielimy na trzy grupy podatkowe:
I grupa podatkowa – teściowie, zięć, synowa
II grupa podatkowa – członkowie dalszej rodziny, czyli ciotki i wujkowie
III grupa podatkowa – najdalsi członkowie rodziny i osoby niespokrewnione
Osoby należące do ostatniej grupy podatkowej muszą zapłacić najwyższy podatek od spadku.
Podatek od zachowku podlega tym samym zasadom co podatek od spadku. Osoby uprawnione do zachowku należą do grupy zwolnionej z podatku, muszą jednak dopełnić obowiązku zgłoszenia otrzymania zachowku w terminie 6 miesięcy.
Warto wiedzieć, że od 1 stycznia 2019r. zaczęły obowiązywać przepisy, które zmieniły zasady opodatkowania dochodu od sprzedaży mieszkania nabytego w spadku.
Do tej pory jeśli doszło do sprzedaży mieszkania nabytego w spadku przed upływem 5 lat licząc od końca roku w którym to nabycie nastąpiło trzeba było zapłacić podatek dochodowy w wysokości 19%.
Aby uniknąć zapłaty podatku podatnik miał możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Mógł przeznaczyć uzyskane ze sprzedaży mieszkania środki na zakup bądź remont innej nieruchomości. Miał na to 2 lata.
Ta sytuacja dla wielu spadkobierców była podstawą do wstrzymywania się ze sprzedażą. Osoby te wolały poczekać 5 lat ze sprzedażą by nie płacić podatku. Często przekładało się to również na brak możliwości zapłaty zachowku bo spadkobierca po prostu nie miał na to środków.
Sprzedaż mieszkania bez podatku – zmiany.
Od nowego roku 5 – letni termin będzie się liczył od daty nabycia nieruchomości przez spadkobiercę. Np. jeśli odziedziczyłeś mieszkanie po mamie, która kupiła je 20 lat wcześniej to znaczy, że 5 letni okres upłynął i możesz to mieszkanie sprzedać bez podatku od razu po jego nabyciu.
Zmiana obejmie również ulgę mieszkaniową. Zostanie wydłużony termin z dwóch do trzech lat w ciągu, którego możesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej.
Jeśli chcesz poczytać więcej np. na temat podatku od zachowku zapraszam do tego wpisu :Podatek od zachowku.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }