Blog, który tworzę, dotyczy zagadnień związanych z ZACHOWKIEM, jednakże moja praktyka w Kancelarii obejmuje nie tylko sprawy związane z zachowkiem, ale również inne sprawy spadkowe np. sprawy o stwierdzenie nabycia spadku w tym o unieważnienie testamentów, sprawy związane z oświadczeniami o przyjęciu i odrzuceniu spadku – w szczególności uchylenie się od skutków prawnych nie złożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku; dział spadku i inne.
W październiku miałam przyjemność dwukrotnie wziąć udział jako expert prawa spadkowego w programie „Interwencja” w telewizji Polsat.
W programie poruszane były zagadnienia związane z prawem spadkowym.
Pierwsza sprawa dotyczyła niemożności wypłaty przez spadkobierców środków pieniężnych z kont bankowych spadkodawcy.
Liczna grupa spadkobierców odziedziczyła środki pieniężne, musiała zapłacić podatek od spadku, ale pojawiły się problemy aby odebrać należną część spadku z banku. Bank może wypłacić należne pieniądze tylko wtedy gdy wszyscy spadkobiercy będą obecni jednocześnie i złożą oświadczenie przed bankiem, że zgadzają się na wypłatę pieniędzy wg nabytych udziałów. Jeśli wszyscy spadkobiercy nie mogą przyjść do banku to powinni dostarczyć do banku takie oświadczenia na piśmie (bank może żądać aby na oświadczeniach były podpisy notarialnie poświadczone). W sytuacji gdy choć jeden ze spadkobierców się sprzeciwia albo nie ma z nim kontaktu to dopóki Sąd nie dokona podziału spadku Ci Państwo nie doczekają się swojego spadku.
Druga trudna sprawa związana była z nabyciem spadku obciążonego długami przez małoletnie dziecko. Dziecko nabyło spadek z dobrodziejstwem inwentarza po swoim ojcu, z którym matka dziecka nie utrzymywała kontaktów. W takich sprawach trzeba pamiętać od ważnym terminie. Matka dziecka ma sześć miesięcy na to aby odrzucić spadek w imieniu dziecka od momentu kiedy dowiedziała się o śmierci spadkodawcy. Wcześniej zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego musi wydać Sąd rodzinny.
I kolejny reportaż dotyczył również problematyki nabycia spadku przez małoletnie dziecko. W skład spadku wchodziła nieruchomość ale również długi. Przedstawicielka ustawowa dziecka podjęła decyzję, że dziecko spadek przyjmie. Jak się później okazało była to decyzja błędna. Dziś dziecko, które nabyło spadek jest dorosłe, spłaca długi nabyte w spadku a nieruchomość, którą nabyło jest nie może sprzedać.
***
Polecam wpis: Śmierć bliskiej osoby i co dalej
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry,
szukając pomocy w skomplikowanej sprawie spadkowej natknęłam się na Pani stronę, a po przeczytaniu kilku artykułów, postanowiłam napisać. Czy po wstępnej rozmowie byłabym szansa na współpracę z Pani kancelarią?
Z poważaniem
Katarzyna Wąsowska
tak, zapraszam do kontaktu