Zachowek od darowizny

Katarzyna Pluta06 października 2018Komentarze (0)

Z serii pytań od klientów ….

W najbliższym czasie będę opisywać najciekawsze przypadki dotyczące sytuacji faktycznych o które pytają mnie moi klienci w sprawach dotyczących zachowku. Zazwyczaj chodzi o różnego rodzaju wątpliwości dotyczące tego czy w danej sytuacji można domagać się zachowku.

* * *

„Czy można domagać się zachowku dla małoletniego wnuczka od darowizny uczynionej przez spadkodawcę w czasie gdy małoletni wnuczek jeszcze się nie urodził? Jak należy interpretować przepis art. 994 par. 2 kc : Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego. Zmarł mój ojciec. Ojciec darował mojej siostrze nieruchomość. Ja zostałem wydziedziczony, ale mam syna, który urodził się rok przed jego śmiercią. Czy mojemu synowi należy się zachowek od darowizny?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, choć brzmienie tego przepisu może budzić wątpliwości. Darowizna uczyniona na rzecz córki przez zmarłego ojca podlega doliczeniu do spadku, mimo, iż wnuczek zmarłego jeszcze się nie narodził w czasie gdy była dokonywana darowizna. Art. 994 par .2 kc wyłącza doliczenie darowizny do spadku jeśli była ona dokonana w czasie kiedy spadkodawca w ogóle nie miał jakichkolwiek zstępnych. Nie chodzi tu jednak tylko o zstępnego uprawnionego do zachowku.

 * * *

Zachęcam także do przeczytania np. Zachowek od darowizny – dyspozycja na wypadek śmierci.

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem katarzynapluta-adwokat@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: