Dziedziczenie zachowku

Katarzyna Pluta21 lutego 20172 komentarze

Czy prawo do zachowku podlega dziedziczeniu tak samo jak inne prawa majątkowe?

TAK, ale są pewne ograniczenia.

Wyobraź sobie taką sytuację:

 1. Syn wystąpił do Sądu przeciwko swojemu bratu z roszczeniem o zachowek. W trakcie postępowania syn zmarł. Co się wtedy stanie? Czy spadkobiercy mogą w jego imieniu kontynuować postępowanie?    albo
 2. Syn został przez swojego ojca pominięty w testamencie a cały spadek nabył brat. Syn uprawniony do zachowku zmarł przed wytoczeniem powództwa o zachowek. Czy prawo do zachowku odziedziczą spadkobiercy syna?

Zgodnie z art. 1002 kodeksu cywilnego  roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku tylko wtedy, gdy spadkobierca ten należy do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy.

Mając zatem na uwadze powyższą regulację należy stwierdzić, że aby można było odziedziczyć zachowek trzeba być uprawnionym do zachowku po pierwszym spadkodawcy.

Do kręgu osób uprawnionych do zachowku należą rodzice, małżonek i zstępni.  Zatem jeżeli „brat z moich przykładów” ma dzieci to one odziedziczą roszczenie swojego ojca, ponieważ są zstępnymi swojego dziadka. Gdyby natomiast „brat” nie miał dzieci, a do kręgu jego spadkobierców należałaby jedynie żona, to prawo do zachowku nie będzie podlegało dziedziczeniu, gdyż żona nie byłaby uprawniona do zachowku po swoim teściu.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Angelika C 9 grudnia, 2018 o 23:19

  Witam. Kilka lat temu zmarł moj dziadek. Dziadek wydziedziczyl swoja jedyna corke a moja mame i caly swoj majatek zapisal obcym ludzia. Po jego smierci babcia (jego zona ) ja i dwojka mojego rodzenstwa zlozylismy wniosek do sadu o zachowek po dziadku. Babci zostaly przyznane pieniadze ,nasza sprawa w toku. Niestety babcia jakis czas temu zmarla ale zachowku nie zdarzyla otrzymac. Swoj majatek zapisala w spadku swojej siostrze. Kto w tym przypadku moze starac sie o odziedziczenie zachowku ktorego babcia nie zdarzyla odebrac ?
  Z gory dziekuje za odpowiedz
  Angelika C

  Odpowiedz

  Katarzyna Pluta 10 grudnia, 2018 o 12:35

  Pani Angeliko jeśli nie znalazła Pani odpowiedzi na swoje pytanie w moich artykułach to proszę się ze mną skontaktować w celu otrzymania porady prawnej. Na blogu nie udzielam porad w indywidualnych sprawach. pozdr

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: