Co zrobić gdy nie wiesz czy należy Ci się zachowek?

Katarzyna Pluta15 lutego 2017Komentarze (0)

Nie wiesz czy należy Ci się zachowek? Co wtedy zrobić?

Jakiś czas temu zgłosił się do mnie klient, któremu trzy lata temu zmarł ojciec. Ojciec miał drugą rodzinę – żonę i dziecko kiedy umarł, ale utrzymywał kontakty ze swoim pierworodnym synem. Po jego śmierci wszelkie relacje rodzinne ustały, żona ojca twierdziła, że ojciec synowi nic nie zostawił i nic mu się nie należy.

Mój klient nie wiedział czy ojciec zostawił spadek, a jeśli nie, to czy  należy mu się po ojcu zachowek.

W takiej sytuacji możesz również być Ty. Co wtedy zrobić? Jak sprawdzić czy coś będzie Ci się należało.

I. Sprawdzenie księgi wieczystej – krok I

W sprawie mojego klienta w pierwszej kolejności sprawdziliśmy czy nieruchomość w której zamieszkiwał spadkodawca posiada księgę wieczystą. Żeby zapoznać się z księgą wieczystą najpierw należy poznać jej numer. W internecie są firmy, które za niewielką opłatą ustalą nr księgi ewentualnie można udać się do odpowiedniego urzędu i sprawdzić czy pod danym adresem jest założona księga wieczysta. Gdy mieliśmy już namiar na księgę zapoznaliśmy się z jej treścią poprzez stronę Ministerstwa Sprawiedliwości.

Sam wgląd przez internet może okazać się niewystarczający i konieczne jest wtedy zapoznanie się dokumentami znajdującymi się w Sądzie wieczystoksięgowym.  W tym celu trzeba złożyć wniosek do przewodniczącej sądu o zgodę na wgląd do księgi.

II. Wezwanie do wyjawienia składników masy spadkowej – krok II 

Następnie do żony spadkodawcy zostało skierowane pismo z wezwaniem do wyjawienia składników masy spadkowej. Zazwyczaj na nasze pismo otrzymamy odpowiedź w której zostaną zawarte odpowiedzi na interesujące nas pytania. Ale może być również tak, że odpowiedzi nie będzie lub nie będzie ona wystarczająca.

III. Droga sądowa – krok III

W zależności od tego co uda się ustalić w dalszej kolejności można skierować do Sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, pozew o zachowek (jeśli wiemy, że np. spadkodawca darowizną przekazał własność nieruchomości) ewentualnie wniosek o sporządzenie spisu inwentarza.

Oczywiście każda sytuacja jest inna, a to co napisałam nie jest gotową receptą we wszystkich sprawach. Jeżeli nie wiesz czy masz  jakieś szanse na zachowek najlepiej zgłosić się do adwokata, który doradzi Ci i spróbuje znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 501 570 500e-mail: katarzynapluta-adwokat@wp.pl

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem katarzynapluta-adwokat@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: