Nie wiesz czy należy Ci się zachowek? Co wtedy zrobić?
Jakiś czas temu zgłosił się do mnie klient, któremu trzy lata temu zmarł ojciec. Ojciec miał drugą rodzinę – żonę i dziecko kiedy umarł, ale utrzymywał kontakty ze swoim pierworodnym synem. Po jego śmierci wszelkie relacje rodzinne ustały, żona ojca twierdziła, że ojciec synowi nic nie zostawił i nic mu się nie należy.
Mój klient nie wiedział czy ojciec zostawił spadek, a jeśli nie, to czy należy mu się po ojcu zachowek.
W takiej sytuacji możesz również być Ty. Co wtedy zrobić? Jak sprawdzić czy coś będzie Ci się należało.
I. Sprawdzenie księgi wieczystej – krok I
W sprawie mojego klienta w pierwszej kolejności sprawdziliśmy czy nieruchomość w której zamieszkiwał spadkodawca posiada księgę wieczystą. Żeby zapoznać się z księgą wieczystą najpierw należy poznać jej numer. W internecie są firmy, które za niewielką opłatą ustalą nr księgi ewentualnie można udać się do odpowiedniego urzędu i sprawdzić czy pod danym adresem jest założona księga wieczysta. Gdy mieliśmy już namiar na księgę zapoznaliśmy się z jej treścią poprzez stronę Ministerstwa Sprawiedliwości.
Sam wgląd przez internet może okazać się niewystarczający i konieczne jest wtedy zapoznanie się dokumentami znajdującymi się w Sądzie wieczystoksięgowym. W tym celu trzeba złożyć wniosek do przewodniczącej sądu o zgodę na wgląd do księgi.
II. Wezwanie do wyjawienia składników masy spadkowej – krok II
Następnie do żony spadkodawcy zostało skierowane pismo z wezwaniem do wyjawienia składników masy spadkowej. Zazwyczaj na nasze pismo otrzymamy odpowiedź w której zostaną zawarte odpowiedzi na interesujące nas pytania. Ale może być również tak, że odpowiedzi nie będzie lub nie będzie ona wystarczająca.
III. Droga sądowa – krok III
W zależności od tego co uda się ustalić w dalszej kolejności można skierować do Sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, pozew o zachowek (jeśli wiemy, że np. spadkodawca darowizną przekazał własność nieruchomości) ewentualnie wniosek o sporządzenie spisu inwentarza.
Oczywiście każda sytuacja jest inna, a to co napisałam nie jest gotową receptą we wszystkich sprawach. Jeżeli nie wiesz czy masz jakieś szanse na zachowek najlepiej zgłosić się do adwokata, który doradzi Ci i spróbuje znaleźć najlepsze rozwiązanie.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }