Temat zachowku nie jest prosty. Jeśli masz wątpliwości czy w Twojej sytuacji należy Ci się zachowek to przeczytaj ten wpis, mam nadzieję, że rozwieje on Twoje wątpliwości.
Zachowek – kiedy się należy:
Zachowek przysługuje tylko wtedy gdy matka/ojciec zostawił testament – PRAWDA czy FAŁSZ
- FAŁSZ – zachowek może należeć się wtedy gdy jest testament, jak również wtedy gdy następuję dziedziczenie ustawowe.
Matka/ojciec nie zostawili testamentu. Spadek dziedziczy po nich dwoje dzieci. W skład spadku wchodzą ruchomości o nieznaczącej wartości. Jedno z dzieci otrzymało 20 lat wcześniej darowiznę nieruchomości o wartości 200 000 zł. Drugiemu z dzieci przysługuje roszczenie o zachowek o obdarowanego rodzeństwa. PRAWDA/FAŁSZ
- PRAWDA – nie ważne kiedy była darowizna, jeśli została ona uczyniona na rzecz spadkobiercy. Dziecku, które otrzymało drobny spadek przysługuje roszczenie o uzupełnienie zachowku.
Matka/ojciec zostawił testament w którym do całego spadku powołał jedno dziecko. W skład spadku wchodzą nieruchomości o bardzo dużej wartości. Spadkodawca za życia dokonał darowizn na rzecz dwojga dzieci, w tym również na dziecko, które w testamencie nie zostało uwzględnione. Dziecko, które nie zostało uwzględnione w testamencie nie może już ubiegać się o zachowek. PRAWDA/FAŁSZ
- FAŁSZ – Dziecko, które nie zostało uwzględnione w testamencie może ubiegać się o zachowek w przypadku gdy wartość otrzymanej darowizny jest mniejsza niż przysługujący mu zachowek.
Dostałam darowiznę zwolnioną ze schedy spadkowej. Nie muszę płacić od tej darowizny zachowku mojemu rodzeństwu. PRAWDA/FAŁSZ
- FAŁSZ – zwolnienie ze schedy spadkowej nie ma znaczenia dla roszczenia o zachowek. Zapis ten ma znaczenie w postępowaniu o dział spadku.
Matka/ojciec zmarli. Opiekę nad nimi sprawowało tylko jedno dziecko. Drugie nie angażowało się w opiekę nad rodzicami. Matka/ojciec darowizną przepisali cały majątek jednemu dziecko, które opiekowało się rodzicami. Dziecku, która nie sprawowało opieki nad rodzicami nie przysługuje zachowek. PRAWDA/FAŁSZ
- FAŁSZ – roszczenie o zachowek nie jest uzależnione od tego, które z dzieci w jakim stopniu opiekowało się rodzicami. W skrajnych przypadkach zachowek może zostać zmniejszony.
O różnego rodzaju przypadkach kiedy przysługuje Ci zachowek, a kiedy niestety nie możesz się domagać zapłaty zachowku pisałam już w wielu moich wcześniejszych wpisach.
Możesz zapoznać się z nimi tutaj:
Przekazanie gospodarstwa rolnego a zachowek,
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }