Czy można się zrzec zachowku?

Katarzyna Pluta23 sierpnia 20192 komentarze

Wpis dotyczący tematu „Czy można zrzec się zachowku” powstał na bazie pewnej historii z którą się spotkałam.

Żyjący rodzice dwóch córek za życia obdarowali każdą z córek nieruchomościami. Jedna dostała nieruchomość wartą 800 000 zł a druga nieruchomość wartą 100 000 zł. Obdarowanie nie było równomierne. Teraz rodzice Ci zażyczyli sobie aby córka, która dostała większą darowizną dopłaciła siostrze pewną, niemałą sumę pieniężną. Córka zanim zapłaciła zaczęła zastanawiać się jakim tytułem ma zapłacić tą kwotę i jak to zrobić aby w przyszłości po śmierci rodziców siostra nie dochodziła od niej uzupełnienia zachowku. Jedną z opcji, którą rozpatrywała była wypłata siostrze tych pieniędzy tytułem przyszłego zachowku po rodzicach. 

Umowy o spadek po osobie żyjącej

Opisany wyżej przypadek wydaje się prosty ale w rzeczywistości taki nie jest.

Prawo do zachowku powstaje dopiero po śmierci osoby po której o zachowek będziesz się ubiegać.

Nie można zrzec się zachowku za życia tej osoby gdyż uprawnienie do zachowku jeszcze nie powstało.

Taka jest moja opinia.

Zresztą prawo zabrania zawierania umów dotyczących spadku po osobie żyjącej. Umowy takie są nieważne.

Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia

Możesz zawrzeć natomiast umowę z przyszłym spadkodawcą i zrzec się dziedziczenia po nim, jak również zrzeczenie się to będzie obejmowało prawo do zachowku.

Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.

Zawierając taką umowę nie będziesz dziedziczył w ogóle, ani nie będziesz mógł w przyszłości ubiegać się o zachowek.

Zrzeczenie się zachowku po śmierci spadkodawcy

Po śmierci spadkodawcy możesz zrzec się prawa do zachowku.

Oczywiście wiadomo, że dochodzenie przysługującego Ci zachowku nie jest obligatoryjne. Jednakże możesz podpisać umowę bądź oświadczenie z osobą zobowiązaną do zapłaty Ci zachowku, że zrzekasz się tego prawa i nie będziesz w przyszłości dochodzić zapłaty z tego tytułu.

Jest to forma zwolnienia z długu.

 *   *   *

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Wydziedziczenie czyli pozbawienie prawa do zachowku

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 501 570 500e-mail: katarzynapluta-adwokat@wp.pl

{ 2 comments… read them below or add one }

Piotr 8 czerwca, 2020 o 21:45

Dzień dobry, jestem w podobnej sytuacji i pytając notariuszy zgodnie twierdzą , że istnieje taka umowa jak” zrzeczenie się prawa do zachowku” Mam dwie siostry które jako pierwsze wyszły za mąż i mama obdarowała je gotówką. Natomiast mnie mieszkaniem w którym do tej pory mieszka. Boi się , że siostry po jej śmierci mimo że dała wszystkim po równo, bedą z racji prawa dochodzić prawa do zachowku w sądzie i chce tego uniknąć. Braliśmy pod uwagę ” Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia” Na logikę byłoby to bezsensu bo mama już nie posiada żadnego majątku, a więc siostry zrzekają się tak naprawdę czegoś czego nie ma. Darowizna w formie mieszkania była dana już kilka lat temu. Czy ta umowa o zrzeczeniu się dziedziczenia obejmowała by także dobra które były dane wcześniej? Czy Notariusze którzy proponują umowę zrzeczenia się zachowku nie wiedzą o czym mówią i taka umowa niczego dla mnie nie zmienia? W razie czego nic nie byłaby warta?

Odpowiedz

Ewa 15 lutego, 2021 o 12:50

Witam.
Mam 2 siostry.
Po śmierci ojca już 15lat temu, chcemy starać się o zachowek, gdyż 3tyg temu zmarła nasza babcia tzn matka naszego niexyjacego taty. Wiemy, że tata nie dostał w spadku od babci nic, a z tego co wiemy babcia cały swój majątek zapisała naszej ciotecznej siostrze. W chwili obecnej przyszła myśl, aby starać się sądownie albo polubownie odzyskać czesc majątku który powinien być naszego niexyjacego taty(Myslalysmy o polubownej dyskusji z cioteczny siostra by sama sprawiedliwie nas spłaciła) bądź sądownie. Ostatecznie aby uzyskać zachowek.
Pytanie moje brzmi, czy Ja jako córka nieżyjącego już ojca, a wnuczka babci która zmarła w lutym mogę się zrzec prawa do zachowku, albo jeszxze lepiej, zrzec się na jedną z moich sióstr.
Czy istnieje taka możliwość. Ja jako jedyna nie chce się o to ubiegać, czy jest taka możliwość.

Odpowiedz

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem katarzynapluta-adwokat@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: