Pozbawienie zachowku na podstawie art. 5 k.c.

Katarzyna Pluta06 marca 20209 komentarzy

Pozbawienie zachowku na podstawie art. 5 k.c.

Pozbawienie zachowku na podstawie art. 5 k.c.

Zachowek przysługuje w określonych przypadkach osobom najbliższym zmarłego.

Spadkodawca może pozbawić zachowku wydziedziczając określoną osobę w testamencie jeżeli zaistniały przyczyny do wydziedziczenia.

Obniżenie zachowku na podstawie art. 5.k.c.

Orzecznictwo Sądów ukształtowało również pogląd, że Sąd może obniżyć zachowek na podstawie art. 5 k.c. jeżeli w danej sytuacji można uznać, że żądanie zachowku jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. W takich sytuacjach Sąd obniża zachowek do kwoty, która zdaniem Sądu jest odpowiednia.

Pozbawienie zachowku na podstawie art. 5 k.c.

Ostatnio spotkałam się z dość kontrowersyjnym orzeczeniem Sądu, w którym Sąd pozbawił całkowicie zachowku osobę, która o ten zachowek wystąpiła. Wyrok wydał Sąd Okręgowy w Warszawie.

Od razu wskażę, że co do zasady zachowek tej osobie przysługiwał. Sąd oddalił powództwo z dwóch powodów. Pierwszym z nich było to, że Pozwana, która miałaby ten zachowek zapłacić, za życia przekazała spadkodawczyni pieniądze na wykup mieszkania. Spadkodawczyni nie miała własnych środków i gdyby nie pomoc Pozwanej mieszkanie nie znalazłoby się w masie spadkowej.

Drugą przyczyną oddalenia powództwa były okoliczności związane z relacjami osoby dochodzącej zachowku ze spadkodawczynią oraz pozwaną. Dodatkowo wyłącznie pozwana sprawowała opiekę na ciężko chorą spadkodawczynią.

Wszystkie te okoliczności spowodowały, że Sąd uznał, że żądanie zachowku przez powódkę stanowi nadużycie prawa i Sąd powództwo w całości oddalił. A zatem zapadł wyrok i Sąd uznał, że możliwe jest pozbawienie zachowku na podstawie art. 5 k.c.

Ja osobiście nie zgadzam się z tym wyrokiem. Uważam, że takie orzeczenie Sądu jest sprzeczne z ideą i funkcją zachowku. Skoro spadkodawca nie pozbawił kogoś zachowku w testamencie to nie ma podstaw aby czynił to Sąd. Nadto kwota przeznaczona na wykup mieszkania stanowiła jedynie 10% wartości lokalu i według mnie co najwyżej Sąd powinien pomniejszyć kwotę zachowku a nie pozbawiać osobę uprawnioną jego prawa. Wyrok nie jest prawomocny.

Dla zainteresowanych podaję sygn. akt: III C 750/16.

Jeśli interesuje Cię temat wydziedziczenia polecam mój wpis : Pozbawienie prawa do zachowku

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    waldemar 8 marca, 2020 o 14:51

    powód musiał mieć słabego prawnika w pierwszej instancji. proszę zamieścić orzeczenie na blogu bo może były jakieś uchybienia formalne, albo źle przesłuchano świadków

    Odpowiedz

    Katarzyna Pluta 12 marca, 2020 o 11:57

    Musicie Państwo, poczekać na publikację wyroku.

    Odpowiedz

    Katarzyna Grodzka-Motak 9 marca, 2020 o 14:10

    Jeśli to możliwe, proszę o link do wyroku sądu I instancji. Mam bardzo podobną sytuację, ale jesteśmy jeszcze przed wyrokiem. Byłaby to bardzo niepokojąca linia orzecznicza.
    Pozdrawiam,
    Katarzyna Grodzka-Motak

    Odpowiedz

    Katarzyna Pluta 10 marca, 2020 o 11:07

    Wyrok nie jest jeszcze opublikowany.

    Odpowiedz

    joanna 11 marca, 2020 o 18:38

    czy w tej sprawie została rozpoznana apelacja? jak przeczytałam posta aż się przeraziłam bo jestem powódką w podobnej sprawie. Jest to aż niemożliwe, że sąd tak postąpił. jak wyglądało postępowanie dowodowe bo u mnie jest 2 świadków, biegly, i dokumenty. proszę wkleić treść wyroku . czy sąd wskazała na jakieś błędy procesowe? dziękuję za odpowiedź

    Odpowiedz

    Katarzyna Pluta 12 marca, 2020 o 11:58

    Musi Pani poczekać na publikację wyroku.

    Odpowiedz

    kaśka 1 maja, 2020 o 14:46

    pani Joanno mam podobną sprawę i nie wyobrażam sobie żeby sąd oddalił powództwo. moja pełnomocnik też tak uważa tym bardziej, że druga strona się łamie i już proponują ugodę. moja pani mecenas również zgłosiła świadków, biegłego i dokumenty dlatego jestem ciekawa jak wyglądała ta sprawa może ma pani rację w sprawie dowodów

    Odpowiedz

    kaśka 1 maja, 2020 o 14:41

    witam czy dysponuje już pani uzasadnieniem jeżeli tak to proszę o jego zamieszczenie. reprezentowała pani pozwanego czy powoda? jakie dowody zgłosiliście?

    Odpowiedz

    Joanna 27 września, 2021 o 16:52

    Dzień dobry,

    czy wyrok, o którym wspomniała Pani Mecenas w treści postu został już może opublikowany? ewentualnie czy została wniesiona i rozpoznania apelacja? Jeśli tak z jakim skutkiem?
    Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: